Sociālā aizsardzība

Ar 2023. gada 1. jūliju, pamatojoties uz grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.790 Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanas kārtība no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām pilngadīgām personām, kā atsevišķs valsts apmaksāts pakalpojums Talsu novadā tiks nodrošināts krīzes dzīvokļa pakalpojums. Krīzes dzīvokļa pakalpojums noteikts līdz 30 dienām, nepieciešamības gadījumā pagarinot līdz 180 dienām.

Krīzes dzīvokļa pakalpojums tiks nodrošināts augstas vardarbības riska gadījumos, kad personas dzīvība un veselība ir apdraudēta un to apliecina sociālā dienesta vai sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzēja speciālista veikts novērtējums, vardarbībā cietušai pilngadīgai personai ar nepilngadīgiem bērniem un citām personām, ar kurām tā pirms pakalpojuma saņemšanas ir dzīvojusi nedalītā mājsaimniecībā.

Ja nepieciešams, krīzes dzīvokļa pakalpojuma saņemšanas laikā, tiks nodrošinātas individuālās speciālistu konsultācijas – psihologa, jurista un sociālā darbinieka konsultācijas,  vai uzticības personas atbalsts ar ikdienas dzīves jautājumiem saistītu problēmu risināšanā.

Kā vardarbība Ministru kabineta noteikumu Nr.790 kontekstā tiek noteikta – fiziska vardarbība, seksuāla vardarbība, ekonomiska vardarbība, emocionāla vardarbība, fiziskas vai seksuālas vardarbības draudi, vardarbīga kontrole.

Valsts apmaksāto krīzes dzīvokļa pakalpojumu augstas vardarbības riska gadījumos var pieprasīt personas – kā sievietes, tā vīrieši, ja:

  • tā ir cietusi pret sevi vai tuvinieku vērstu vardarbību un tai ir psiholoģiskas traumas pazīmes, kuru dēļ traucēta sociālā funkcionēšana sabiedrībā;
  • ir pieņemts tiesas vai tiesneša lēmums par pagaidu aizsardzību pret vardarbību vai policijas lēmums par nošķiršanu;
  • tā ir atzīta par cietušo ar vardarbību saistīta administratīvā pārkāpuma lietvedības ietvaros vai ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu saistīta kriminālprocesa ietvaros.