Atbalsts Ukrainai

Latvijas valsts un pašvaldības iestādes, nevalstiskās organizācijas un sabiedrība turpina sniegt nepieciešamo atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem. Arī Talsu novadā notiek aktīvs darbs pie Ukrainas pilsoņu izmitināšanas, ēdināšanas un citu sociālo atbalstu nodrošināšanas, integrācijas. Tāpat tiek rastas iespējas attiecībā uz pirmsskolas izglītības iestāžu un pārējo izglītības iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem un nodarbinātību.

Talsu novada pašvaldība turpina sniegt gan materiālo, gan nemateriālo palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri kopš karadarbības sākuma patvērumu raduši Talsu novadā. Tāpat atbalsts tiek sniegts Talsu novada iedzīvotājiem, kuri uzņem ukraiņus sev piederošā īpašumā vai nodrošina ar darba iespējām.

Pēc Talsu novada pašvaldības policijas apkopotajiem datiem, šobrīd Talsu novadā ieradušies 164 Ukrainas valstspiederīgie, lielākā daļa no tiem ir sievietes. Tostarp vienotajā datubāzē ir reģistrēta 51 mājsaimniecība un 54 bērni.

Daļa Ukrainas cilvēku tiek izmitināta vietās, ar kuru īpašniekiem pašvaldība noslēgusi līgumus, bet citi atraduši pajumti pie draugiem, radiniekiem vai vienkārši atsaucīgiem sabiedrības pārstāvjiem. Talsu novada pašvaldība nodrošina arī ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu tiem ukraiņiem, kuriem tā visvairāk nepieciešama. Talsu novada pašvaldība noslēgusi līgumu par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu ar SIA „Viesnīca Talsi”, savukārt gan izmitināšanu, gan ēdināšanu nodrošina SIA „Būvserviss Roja” un „Talsu sieviešu un bērnu krīžu centrs”, bet tikai ēdināšanu vajadzības gadījumā piedāvā arī AS „Talsu autotransports”.

Kopumā Talsu novada izglītības iestādēs šobrīd mācās 25 ukraiņu audzēkņi, bet pirmsskolas izglītības iestādes apmeklē desmit bērni. No Ukrainas kopā ar saviem saimniekiem Talsu novadā ieradušies arī mājdzīvnieki, kas bez maksas veterinārajā klīnikā tiek reģistrēti, apzīmēti ar mikroshēmu (čipošana) un, ja nepieciešams, vakcinēti pret trakumsērgu.

Pieņemtie normatīvie akti paredz, ka ukraiņiem pienākas tāds pats pašvaldības atbalsts kā vietējiem iedzīvotājiem, tāpat viņiem ir iespēja saņemt krīzes pabalstu un citu atbalstu, ja tāds ir nepieciešams. Talsu novada Sociālais dienests izvērtē katru gadījumu individuāli un piemeklē atbilstošāko palīdzības veidu.

Kopumā sociālā nodrošinājuma pabalstus saņēmušas 129 personas, no tām 54 bērni, 63 sievietes un 12 vīrieši. Sociālie pabalsti ukraiņu civiliedzīvotājiem izmaksāti vairāk nekā 44 605 eiro apmērā – garantētā minimālā ienākuma pabalstu saņēmusi 51 mājsaimniecība (129 personas), pabalstu krīzes situācijā – 43 mājsaimniecības (102 personas). Tāpat vairākām ukraiņu ģimenēm izmaksāts mājokļa pabalsts, veselības aprūpes pabalsts, pabalsts krīzes situācijā un pabalsts ārkārtas aizbildnim par nepilngadīgo Ukrainas civiliedzīvotāju bez vecāku pavadības aprūpi.

Talsu novada pašvaldība apzina ukraiņu nodarbinātības iespējas gan pašvaldības iestādēs un uzņēmumos, gan privātajos uzņēmumos un saimniecībās. Vairākiem Ukrainas civiliedzīvotājiem nav bijusi nepieciešama sociālā palīdzība, jo ir sekmīgi izdevies iekārtoties algotā darbā.

Ikviena Talsu novada pašvaldības iestāde un centrālās administrācijas nodaļa iespēju robežās iesaistās, lai Ukrainas civiliedzīvotāji saņemtu visu nepieciešamo. Piemēram, Talsu Galvenā bibliotēka organizē grāmatu pasūtīšanu ukraiņu valodā sadarbībā ar skolotājiem, kuri Ukrainas civiliedzīvotājiem pasniedz latviešu valodas stundas, kā arī sagatavo informāciju publicēšanai bibliotēkas mājaslapā un sociālajos tīklos par Talsu Galvenās bibliotēkas pakalpojumu pieejamību krievu un angļu valodā.

Palīdzības sniegšanā cilvēkiem no Ukrainas iesaistījies arī Talsu novada fonds. Ar tā atbalstu 24. aprīlī Kalna ielā Talsos, kur agrāk atradās Biznesa inkubatora telpas, atvērts Ukraiņu kopienas centrs. Tajā visi patvēruma meklētāji ir laipni gaidīti katru piektdienu, lai rastu atbildes un mierinājumu sarunās ar mācītāju. Talsu novada fonds attīstīs centru, lai nodrošinātu ukraiņiem šo tikšanās vietu, kur saņemt psiholoģisku un emocionālu atbalstu, kā arī kopīgi piedalītos dažādās aktivitātēs.

Tāpat Talsu novada fonds aizsācis labdarības akciju „Atbalsts Ukrainai”, aicinot ar ziedojumiem palīdzēt tiem ukraiņiem, kas patvērumu meklēs un jaunu dzīvi mēģinās sākt tieši Talsu novadā. Arī biedrība „Baložu pasts” un tās vadītāja Jana Biezā sadarbībā ar Talsu novada Sociālo dienestu aktīvi iesaistās ziedojumu vākšanā. Talsu novada iedzīvotāji turpina dāsni ziedot ne tikai pārtiku, apģērbu un dažādas mantas, bet arī medikamentus un higiēnas preces.

Renāte Freiberga