Novadā Vide

No 1. janvāra ikvienam atkritumu apsaimniekotājam saviem klientiem ir jānodrošina iespēja šķirot bioloģiskos atkritumus, ieviešot dalītās vākšanas sistēmu.

Bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksa Talsu novadā no
1. janvāra noteikta 13,94 EUR/m3 (bez PVN), kas ir par 40% mazāka nekā nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa.

Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas stājās spēkā 1. janvārī, noteikts, ka maksu par bioloģisko atkritumu (BA) apsaimniekošanu pašvaldība nosaka 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas, kas līdz 2023. gada 31. decembrim bija 22,65 eiro par kubikmetru.

Saskaņā ar grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā, no 1. janvāra maksa par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir 23,23 eiro (bez PVN), jo palielinās Dabas resursa nodokļa komponente, kas ir 4,26 eiro (bez PVN) par kubikmetru.

Jau 18. septembrī tika uzsākts BNA vākšanas pilotprojekts daudzdzīvokļu namā Darba ielā 19, Talsos, lai, novērojot iedzīvotāju paradumus, soli pa solim sekmīgi ieviestu BNA vākšanas metodes visā novadā.

Komposta kaste vai bio konteiners

Daļa privātmāju iedzīvotāju ir izveidojuši komposta kastes, bet pie daudzdzīvokļu mājām tiek uzstādi brūnie konteineri pēc mājas iedzīvotāju lūguma. Tāpat bio konteineru uzstādīšanu savā pagalmā var pieteikt arī privātmāju īpašnieki.

Privātmāju īpašniekiem pārtikas atliekām ideālā gadījumā būtu jānonāk komposta kaudzē, lai tās var pārvērsties par dārznieka „melno zeltu”. Taču ne visiem pilsētā dzīvojošiem ir dārzs, kur izmantot kompostu. Var atgriezties pie jau aizmirstas metodes, kad bioloģiskus atkritumus izmet atsevišķā spainī, ko pēc iztukšošanas komposta kaudzē vai bio atkritumu konteinerā, nes atpakaļ mājās, izskalo un lieto atkal. Modernāka metode ir veikalos iegādājama speciāla kompakta tvertne bio atkritumiem, ko ērti novietot virtuvē. Tajā var ieklāt avīžpapīru un uzglābāt bio atkritumus pirms tos izmest brūnajā konteinerā.

Drīkst izmantot papīra vai kompostējamus maisiņus

Šķirošana maisiņos, protams, šķiet ērtāka, taču jāatceras, ka brūnajā bio atkritumu konteinerā drīkst izmest tikai bio kompostējamos vai papīra maisiņos. Nedrīkst izmantot plastmasas jeb polietilēna maisiņus, arī papīra maisiņiem jābūt bez folija ielaidumiem un plastmasas lodziņiem.

Izvēloties šos maisiņus, ir jāpievērš uzmanība, vai tiešām tie ir kompostējami, jo uzraksts „BIO” vēl nenozīmē, ka tie sadalās. Uz maisiņa vajadzētu būt norādītam atbilstības sertifikāta numuram EN 13432:2002 un frāzei „Kompostējams produkts, kas atbilst ES normatīvajiem aktiem EN 13432”.

Drīkst mest bio konteinerā

Brūnajā jeb bio konteinerā būtu jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām un serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem – maizei un konditorejai. Tāpat šajā konteinerā drīkst nonākt čaumalas, cietie piena produkti, piemēram, biezpiens un siers, kā arī kafijas vai tējas biezumi.

Pie atkritumiem, kas bioloģiski noārdās, pieskaitāmi dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, kā arī telpu atkritumi – telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.

Nedrīkst mest bio konteinerā

Bio konteinerā nedrīkst izmest ēdienu iepakojumā, jo šis iepakojums bioloģiski nenoārdās. Tāpēc, ja ir slinkums izņemt neizmantoto vistas gaļu no plastmasas kastītes vai žāvēto desu no vakuuma plēves, tad šiem atkritumiem „jādodas” uz sadzīves atkritumu konteineru. Tāpat bio konteinerā nedrīkst mest „šķidrumus” – pienu, kefīru, zupu un vai citas šķidras paliekas. Arī pudeles vai pakas ar šķidrumiem nedrīkst nonākt pie bio atkritumiem.

Būsim atbildīgi!

Ikviena iedzīvotāja pienākums ir iesaistīties sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Tā kā nešķirotos sadzīves atkritumus poligonos nav iespējams atšķirot kā kvalitatīvus otrreizējās pārstrādes materiālus, iedzīvotāji aicināti atkritumus šķirot, atbilstoši noteikumiem, ievērojot konkrētā atkritumu konteinera funkciju.

Līdz 2035. gadam valsts ir apņēmusies nodrošināt, ka atkritumu poligonos apglabā tikai 10% no valstī radītā sadzīves atkritumu daudzuma. Tādēļ ir būtiski atkritumus šķirot, un darīt to atbildīgi un pareizi.

Aicinām ikvienu aktīvi iesaistīties atkritumu apsaimniekošanā un šķirot atkritumus, lai kopīgi veidotu sakoptāku vidi ap mums! Ja vēlies, lai arī pie tavas mājas ir atkritumu konteiners BA, tad sazinies ar mājas vai atkritumu apsaimniekotāju!