Dundaga

Līdz ar astronomiskā pavasara iestāšanos, jau trešo gadu Dundagas un Kolkas bibliotēkā no 20. marta ir atvērts Sēklu maiņas punkts, tādējādi dārzkopjiem un dārza mīļiem ir iespēja pievienoties Sēklu lolotāju kustībai. Tā ir brīvprātīga kustība, kas šobrīd ir populāra daudzviet pasaulē un arvien plašākā mērogā tiek iedzīvināta arī Latvijā, lai saglabātu pašu zemē audzētus un lolotus kultūraugus.

No 20. marta Dundagas un Kolkas bibliotēkā izveidotajos sēklu maiņas punktos ikvienam iedzīvotājam ir iespēja dalīties ar savas dzimtas dārza bagātībām, kas ir ļoti vērtīgs un nozīmīgas mantojums. Šādā veidā no paaudzes paaudzē tiek saglabāti īpaši vērtīgi vietējie kultūraugi.

„Ja senatnē ar sēklām un stādiem dalījās no rokas rokā, tad šobrīd cilvēks visbiežāk tās iegādājas veikalos vai tirgos, līdz ar to pakāpeniski zūd šī tradīcija: pārmantojamība augiem vietējā mērogā.

Lai gan cilvēki domā, ka veikalos iegādājas Latvijā audzētu kūltūraugu sēklas, diemžēl tas tā nav. Visbiežāk tās ir iegūtas un pārfasētas no citām vietām pasaulē, un tās ne vienmēr ir piemērotas mūsu vietējiem apstākļiem,” pastāstīja sēklu lološanas vēstnese un maiņas punktu koordinatore Talsu novadā Rūta Abaja.

Sēklu maiņas būtība ir ne tikai atjaunot un saglabāt senču tradīcijas, savstarpēji daloties ar ražīgākajām un vērtīgākajām sēklām, bet arī turpināt lolot augus, kas daudzu gadu garumā ir adaptējušies vietējiem apstākļiem, tā kļūstot noturīgākiem pret klimata pārmaiņām. Tā ir arī lieliska iespēja uz sava galda baudīt ēdienus ar tik neaizmirstamo bērnības garšu.

Iepriekšējos divus gadus interese par sēklu maiņu aktīvāka ir bijusi Kolkā, savukārt dundadznieki ir bijuši nedaudz kūtrāki. Abos maiņas punktos interese ir bijusi par dažādu kultūraugu sēklu pieejamību.

Šogad ir pieejams plašāks sēklu klāsts, piemēram, dažādas tomātu un pupiņu sēklas, ko Rūta Abaja ir speciāli iemainījusi februārī Ikšķilē notikušajā visas Latvijas sēklu lolotāju sanākšanas pasākumā un atvedusi uz maiņas punktiem Dundagā un Kolkā. Rūtasprāt, ieguvums ir arī šai pasākumā iemainītās un nu pieejamās Kurzemes linu sēklas, kas ir sevišķs retums un nav nopērkamas tirdzniecības vietās.

Ja vēlaties mainīties un dalīties ar savā dārzā izaudzēto vai iesēt sēkliņu no maiņas punka, tad jāņem vērā, ka lolotie kultūraugi ir tie, kas auguši vismaz trīs gadus un ir ar izteiktām īpašībām: ražīgi, viegli izaudzināmi, veselīgi vai kā citādi vērtīgi.

Savukārt sevišķi liela vērtība ir tiem augiem un  sēklām, kas nodotas no paaudzes paaudzē vai iemantotas no radiniekiem vai paziņām, un to audzēšanas stāstu var izsekot vismaz 30 gadu garumā.

Ja arī Tev ir interese dalīties ar paša lolotiem un mantotiem kūltūraugiem, kā arī iesaistīties Sēklu lolotāju kustībā, tad līdz 10. jūnijam būsi gaidīts sēklu maiņas punktos Dundagas un Kolkas bibliotēkās.

Dalība sēklu maiņā ir bez maksas.

Vairāk informācijas par mantotajiem un lolotajiem kultūraugiem, kā arī sēklu maiņu pieejama: www.mantots.permakultura.lv

Linda Pavlovska-Dišlere