Uzņēmējdarbība Sabile
Sabiles vīna kalns vasarā

4. aprīlī Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā Sabiles uzņēmēji un Talsu novada domes un pašvaldības pārstāvji pārrunāja Sabiles pilsētas attīstības un izaugsmes iespējas. Tikšanās dalībnieki atzina: šis ir tikai pirmais solis dialoga veidošanā un pilsētai būtisku jautājumu risināšanā.

Talsu novada domes priekšsēdētāju Evu Kārkliņu, viņas vietnieku Lauri Pīlēģi, Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītāju Zigmundu Brunavu un Talsu novada tūrisma informācijas centra un pašvaldības Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas pārstāvjus uz tikšanos aicināja aktīvie Sabiles uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri apvienojušies domubiedru grupā.

Diskusijas raisīja sabilnieka un arhitekta Anda Alksniņa, kurš darbojas arī Talsu novada pašvaldības Ilgtspējīgas vides attīstības komisijā, sagatavotā prezentācija, kurā tika ieskicētas pilsētvides nepilnības un iespējamie risinājumi ainavas kvalitātes uzlabošanā.

Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar uzņēmējdarbības vides un konkurētspējas veicināšanu Sabilē, pilsētas infrastruktūras uzlabojumus un attīstību, Sabiles vecpilsētas attīstības iespējas un citas aktualitātes.

Pilsētvides kopskatam būtisks ir graustu jautājums. Lai arī pašvaldībai ir salīdzinoši ierobežotas iespējas cīņā ar šo ēku īpašniekiem, tomēr nemitīgi atgādinot un apsekojot šos objektus kaut nelielu virzību ir iespējams panākt. Z. Brunavs informēja par jau notiekošajām darbībām šajā jautājumā, viešot cerību, ka pakāpeniski situācija varētu uzlaboties. Tikšanās dalībnieki uzsvēra, ka pašvaldībai vairāk jānodrošina kontroles mehānisms, tādējādi pakāpeniski uzlabojot publisko vidi, piemēram, atbrīvojot ainavu no vecpilsētai neatbilstošiem reklāmas piloniem.

Tikšanās laikā piedalījās arī SIA „Talsu ūdens” pārstāvji, kuri informēja par inženiertīklu stāvokli un plānotajiem uzlabojumiem šajā jomā. Uzņēmēji aktualizēja neattīstīto komunikāciju tīklu, kā sakārtošanai, visticamāk, arī netiks tuvākajā laikā rasts finansējums. Tikpat sāpīgs jautājums ir Sabiles tilta atjaunošana un jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība. Šajā gadā plānots rast finansējumu Sabiles tilta pārbūves projekta aktualizēšanai.

Sarunā uzņēmēji ieteica pašvaldībai pārdomāt iespēju tūrisma objektus, piemēram, Sabiles Vīna kalnu, nodot nomas izsolei privātajam sektoram, tādējādi izmantojot to potenciālu un radot papildu tūrisma piedāvājumu.

„Sabiles pilsētai ir milzīgs attīstības potenciāls. Uzskatu, ka ir dzelžaini jāturas pie nospraustajiem mērķiem un nevar ļaut, mainoties politiskajai varai vai darbiniekiem, mainīt iesākto ceļu. Citādi nekas neiznāks,” sacīja E. Kārkliņa. Viņa mudināja vienoties par Sabiles pārstāvja izvirzīšanu pašvaldības izveidotajā Uzņēmējdarbības atbalsta komisijā, lai tādējādi būtu pieejama nepastarpināta informācija un iespēja iesaistīties ne tikai Sabilei, bet arī visam novadam  svarīgu jautājumu aktualizēšanā un risināšanā.

Sabiles pilsēta ir Talsu novada un visas Latvijas pērle, un ir pienācis laiks to pienācīgi atrādīt arī citiem, tā uzskata Sabiles pilsētas uzņēmēji un arī Talsu novada pašvaldība.