līdzfinansējumam daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu veikšanai

21. septembrī kultūrvietā „Kurte”, Baznīcas laukumā 3, Talsos, norisinājās seminārs un diskusija par vēsturisko ēku restaurāciju, piesaistot pašvaldības līdzfinansējumu. Tās dalībniekiem kopā ar pašvaldības speciālistiem bija iespēja pārrunāt, izteikt savu vērtējumu, kritiku un ierosinājumus līdzfinansējuma pieejamības uzlabošanai.

Pasākumu atklāja Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Lauris Pīlēģis, kurš norādīja problēmu: „Šobrīd šim līdzfinansējuma konkursam tiek saņemti ļoti maz pieteikumu, tāpēc ir svarīgi saprast, kas varētu būt lietas, ko vajadzētu mainīt vai darīt citādāk, lai ēku īpašnieki aktīvāk iesaistītos to atjaunošanā un piedalītos kopīgā pilsētu vēsturisko centru iedzīvināšanā”.

Pēc uzrunas, Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja Laine Skadiņa un Projektu vadības daļas vadītāja Aiva Dimante klātesošos iepazīstināja ar aktuālo atklātā projektu konkursa nolikumu par iespējām pretendēt uz līdzfinansējumu Talsu, Sabiles, Valdemārpils pilsētu vēsturiskā centra, Košraga un Sīkraga ciema pilsētbūvniecības pieminekļu vēsturisko ēku restaurācijai un konservācijai.

Viesi diskutēja arī ar Talsu novada Būvvaldes vadītāju un Ilgtspējīgas vides attīstības komisijas priekšsēdētāju Emīlu Gulbi, kā arī komisijas locekli, pilsētplānošanas un arhitektūras jomas pārstāvi Indru Kļaviņu, kura akcentēja iespējamos pārpratumus, kas iedzīvotājam var rasties, lasot nolikumu, uzsverot, ka būtu nepieciešams konkrētāk precizēt, ka nolikums attiecas uz ēku atjaunošanu, ne tikai uz to restaurāciju un konservāciju. Viņa minēja piemēru no Talsu sadraudzības pilsētas Sēderčepingas, Zviedrijā pieredzes, kur Būvvalde ar iedzīvotājiem komunicē tieši, tos uzrunājot personīgi.

Izskanēja vairākas apmeklētāju tēzes un priekšlikumi, piemēram, par iespējām pieteikties līdzfinansējumam visu gadu, līdzīgā formātā kā tas jau notiek ar pieteikšanos līdzfinansējumam daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu veikšanai. Tika apspriests kā ierobežot iedzīvotāju patvaļu attiecībā uz plastmasas logu ielikšanu vēsturiskā centra ēkās, par iespējām izveidot rekonstrukcijas centru, ēku īpašnieku un iedzīvotāju informētību par zināmajiem būvniecības ierobežojumiem vēsturiskajos centros, iedzīvotāju maksātspēju, konkursā pieejamajām summām un pašvaldības komunikāciju ar iedzīvotājiem.

Talsu novada Būvvaldes vadītājs Emīls Gulbis stāsta: „Pašlaik spēkā esošie Talsu novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi stingri nosaka vecpilsētā esošo ēku īpašniekiem zināmus pienākumus pret savu īpašumu, taču aktuāla ir problēma, ka iedzīvotāji nereti par noteikumiem nav informēti vai tos neizprot. Tādēļ, lai risinātu šo jautājumu, esam apņēmušies cītīgi strādāt pie sabiedrības informēšanas par noteikumiem, rīcībām, kas saistīti ar būvniecības procesiem. No oktobra sāksim informatīvu kampaņu, izvietojot viegli saprotamas infografikas Talsu novada pašvaldības informatīvajā izdevumā, sociālajos tīklos un tīmekļvietnē, līdztekus uzrunājot kultūrvēsturiskā centra ēku īpašniekus personīgi. Sāpīgs temats talseniekiem ir plastmasas logi Talsu vecpilsētas ēkās. Arhitektoniskās izpētes grupas veiktā Talsu vecpilsētas ēku inventarizācija uzskatāmi parāda, ka viena no lielākajām un būtiskākajām problēmām, kas degradē vēsturisko centru ielu ainavas, ir ēkās izbūvētie, vēsturiskai videi neatbilstošie plastmasas logi un durvis. Tādēļ uzskatu, ka pie līdzfinansējuma programmas noteikumu aktualizācijas nepieciešams to minēt un papildināt noteikumus par atbalstu plastmasas logu nomaiņai pret vēsturisko koka logu vismaz 50% apmērā no kopsummas, tā sniedzot finansiālu atbalstu vecpilsētu ēku īpašniekiem logu nomaiņai un padarot pilsētvidi pievilcīgāku. ”

„Esam guvuši apstiprinājumu un pārliecību, ka saistošie noteikumi par līdzfinansējuma piešķiršanu ir jālabo, kā arī jāizvērtē iespēja konkursam pieteikties visu gadu, kamēr vien pieejams līdzfinansējums. Iespējams, ka lielāks uzsvars jāliek uz tehniskās dokumentācijas izstrādi vēsturiskajām ēkām, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu teritorijās, lai iedzīvotāji saprastu gan ēku tehnisko stāvokli, gan nepieciešamo darbu secību un prioritātes,” secinājumos dalās Projektu vadības nodaļas vadītāja Aiva Dimante.

Atgādinām, ka aktuālo informāciju par iespējām pieteikties līdzfinansējumam Talsu, Sabiles, Valdemārpils pilsētu vēsturisko centru, Košraga un Sīkraga ciemu pilsētbūvniecības pieminekļu vēsturisko ēku restaurācijai un konservācijai var saņemt arī personīgi, vēršoties pašvaldības Centrālās pārvaldes Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļā pie projektu vadītājas Helēnas Skujas Kareivju ielā 7, Talsos (1. korpusā, 4. stāvā), iepriekš zvanot +37129448939 vai rakstot helena.skuja@talsi.lv.