Lauciene

Pansionāts „Lauciene” 22. jūnijā iesniedza projektu „Energoefektivitātes uzlabošana Talsu novada pašvaldības iestādes Pansionāts „Lauciene” ēkām” Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai (CFLA), pretendējot uz Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu 2 miljonu eiro apmērā. Saskaņā ar 2023. gada 26. janvāra Talsu novada domes lēmumu projekta priekšfinansējumu līdz 800 000 eiro apmērā gatava investēt pati pašvaldība, 2024. gadā ņemot aizņēmumu Valsts kasē.

Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) 2022. gada 8. novembra noteikumiem Nr.709 „Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna reformu un investīciju virziena 1.2. „Energoefektivitātes uzlabošana” 1.2.1.3.i. investīcijas „Pašvaldību ēku un infrastruktūras uzlabošana, veicinot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu un uzlabojot energoefektivitāti” īstenošanas noteikumi” projekts „Energoefektivitātes uzlabošana Talsu novada pašvaldības iestādes Pansionāts „Lauciene” ēkām” atbilst projektu iesniegumu atlases noteikumiem.

Noteikumos Nr. 709 paredzēto investīciju mērķis ir uzlabot pašvaldību ēku un infrastruktūras energoefektivitāti, lai samazinātu ikgadējo primāro enerģijas patēriņu un sasniegtu enerģijas ietaupījumu, ieviešot efektīvākos siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinošos pasākumus pašvaldību ēku energoefektivitātes un siltumnoturības uzlabošanai. Tai skaitā ar Atveseļošanas fonda (AF) atbalstu varēs veikt ēku pārbūvi, apgaismojuma, dzesēšanas, ventilācijas, siltumapgādes sistēmu izveidi vai atjaunošanu, ēkas enerģijas patēriņa vadībai nepieciešamo viedo tehnoloģiju iegādi, pieslēgumu izveidi pie centralizētās siltumapgādes sistēmas un citām darbībām.

Investīcijas mērķa grupa ir pašvaldības, kuru īpašumā esošajās ēkās tiks uzlabota energoefektivitāte un ietaupīti energoresursi, tādējādi samazinot pašvaldību budžeta izdevumus turpmākai ēku uzturēšanai un apsaimniekošanai.

Investīciju maksimālais finansējums vienam projektam ir 2 000 000 eiro ar finansējuma atbalsta intensitāti 100% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. Tomēr, saskaņā ar MK noteikumu Nr.709 65.; 66. un 67. punktiem, projekta realizētājs avansa maksājumos var saņemt līdz 60% no projekta kopējās summas. Pārējā projekta realizācijai nepieciešamā summa projekta realizācijas laikā ir jānodrošina pašam projekta īstenotājam.

Projektā plānots veikt pansionāta „Lauciene” ēku kompleksa jumta seguma nomaiņu, vienlaikus siltinot ēku bēniņus, logu un durvju nomaiņu, abu dzīvojamo korpusu ārējo sienu jeb fasādes nosiltināšanu, kā arī esošo lodžiju atjaunošanu, veicot iepriekšējo margu demontāžu un paredzot jaunu margu uzstādīšanu.

Pirms projekta pieteikuma iesniegšanas tika veikta ēku energosertifikātu atjaunošana, kas ir dokuments, kurā tiek aprēķināts, cik un kāda enerģija tiek patērēta ēku ikdienas uzturēšanā, kā arī doti aprēķini, kādus ēkas elementus mainot, tiek iegūts enerģijas  ietaupījums – energoefektivitāte. Uz šī sertifikāta pamata tika izstrādāts un apstiprināts Būvvaldē konkrēts ēku renovācijas projekts. Visi sagatavotie dokumenti ir iesniegti CFLA, kas tos vērtēs līdz jūlija beigām. Tad arī uzzināsim, vai mūsu projekts būs atzīts par labu esam un vai iegūsim finansējumu. Pansionāta kopējais ēku tehniskais stāvoklis jau ilgāku laiku ir gan morāli, gan fiziski novecojis, nopietni atjaunošanas vai remontdarbi nav veikti vismaz gadus desmit. Mums ir svarīgi uzlabot ēku energoefektivitāti, kas savukārt ļaus ievērojami samazināt siltuma un elektroenerģijas patēriņu, tādējādi samazinot arī ēku uzturēšanas izmaksas,” norāda pansionāta „Lauciene” direktors Kārlis Volanskis, pateicoties kolēģiem par profesionālo darbu, kuri iesaistījās dažādos projekta sagatavošanas posmos.

CFLA pašvaldību ēku energoefektivitātes uzlabošanai AF projektu atlasē saņēmusi 49 iesniegumus, kopā plānojot 31,7 miljonu eiro AF investīcijas. No AF energoefektivitātes projektu atbalstam paredzēti 29,3 miljoni eiro, līdz ar to saņemtie projektu iesniegumi tiks vērtēti konkursa kārtībā.

Projektu iesniedzēji plāno veikt energoefektivitāti paaugstinošus pasākumus dažādos publiskos objektos, piemēram, bibliotēkās, pirmsskolas un pamatskolas ēkās, administratīvajās ēkās. Visvairāk projektu plānots īstenot Latgalē – 14. Liela aktivitāte arī Rīgā un reģionā – 13, kā arī Vidzemē – 12. Salīdzinoši mazāks pieprasījums ieguldījumiem pašvaldību ēku energoefektivitātē šajā reizē bijis Zemgalē un Kurzemē – attiecīgi seši un četri projektu iesniegumi.