Novadā

Zemi, uz kuras uzbūvētas daudzdzīvokļu mājas, dzīvokļu īpašniekiem jau kopš 2023. gada 1. janvāra ir iespējams izpirkt ar valsts atbalstu, tādējādi izbeidzot piespiedu dalīto īpašumu.

Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums

Dalītais īpašums, kura ietvaros ēkas īpašniekam ir jāmaksā maksa par zemes lietošanu, jau tā izveidošanas laikā tika paredzēts tikai kā pagaidu risinājums līdz tā izbeigšanai. Kopš pērnā gada 1. janvāra ir spēkā Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums, kas nodrošina drošu un vienkāršu procesu, kā atsavināt zemi.

Izbeidzot dalīto īpašumu, ne tikai tiks izbeigtas piespiedu zemes lietošanas attiecības, bet arī ievērojami palielināsies nekustamā īpašuma vērtība, kas veicinās stabilitāti un civiltiesisko apgrozību nekustamo īpašumu jomā.

Likums neuzliek ne pienākumu, ne obligātu prasību zemi izpirkt, – to atsavināt var pēc nama dzīvokļu īpašnieku iniciatīvas. Tiesības atpirkt zem daudzdzīvokļu mājas esošo zemi ir tad, ja par to nobalso dzīvokļu īpašnieki, kam pieder vairāk nekā puse no visiem dzīvojamā mājā esošiem dzīvokļu īpašumiem. Ja dzīvokļu īpašnieku kopība ar balsu vairākumu nolemj zemi izpirkt, šis lēmums kļūst saistošs arī visiem pārējiem dzīvokļu īpašniekiem.

Lai zemi izpirktu, nav nepieciešama zemesgabala īpašnieka piekrišana.

Kā palīdz valsts un par ko jāmaksā pašiem

Zemes izpirkšanas procesā dzīvokļu īpašniekiem jāmaksā tikai par zemi. Izpērkamās zemes cenas noteikšana administratīvā ceļā ar likumu ir paredzēta, lai par to sarežģītos gadījumos ar dažādiem zemes vērtējumiem un varbūt pat tiesas ceļā nenāktos nodarboties katram individuāli. Cenu veido gan izpērkamās zemes lielums, gan tas, cik stāvu ir mājai – jo ēka ir augstāka, jo mazāk kvadrātmetru zemes vienam dzīvoklim ir jāizpērk. Lai izmantotu izpirkuma tiesības, dzīvoklim jābūt reģistrētam zemesgrāmatā.

Viss pārējais zemes izpirkšanas procesā tiek nodrošināts ar valsts un pašvaldību atbalstu: gan precīza informācija par to, kas jāpērk, kādā veidā tiek noteikta izpērkamā zeme, gan zemes uzmērīšana, gan īpašumtiesību noteikšana. Valsts apmaksās Valsts zemes dienesta darbības izpērkamās zemes noteikšanai, dokumentu sagatavošanu, zemes kadastrālo uzmērīšanu, kā arī īpašumtiesību reģistrācijas valsts nodevas.

Izpirkšanai nevar būt pakļautas publiskās teritorijas – nereti sastopami tādi gadījumi, ka cilvēki nomā publisku ielu, kas ir piesaistīta kā nomājamais zemesgabals, vai publisku rotaļu laukumu, kuru izmanto viss kvartāls un vēl kaimiņu kvartāli.

Kādi dokumenti jāsagatavo, lai pieteiktos zemes izpirkšanai?

  1. Iesnieguma oriģināls par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu pārskatīšanu (iesniedz dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona);
  2. Pilnvarotas personas oriģināls rakstisks pilnvarojums;
  3. Dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmums (oriģināls) par atsavināšanas tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu ar vēlmi pārskatīt dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu (FNZ);
  4. Dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala robežu korekcijas piedāvājums (oriģināls grafiskais attēls – piesaistītā zemes gabala robežas un platība).

Cik laika tas aizņem?

Lēmumu attiecībā uz zemes gabala pārskatīšanas uzsākšanu pieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par pārskatīšanas ierosināšanu.

Dzīvojamai mājai FNZ gabala pārskatīšana pabeidzama ne vēlāk kā divu gadu un sešu mēnešu laikā no dienas, kad lēmums par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanas uzsākšanu kļuvis neapstrīdams.

Atsavināšanas tiesības izmantošanas procesu turpina pēc tam, kad pieņemts lēmums par funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu.

Kur vērsties, lai uzsāktu izpirkšanas procesu?

  • Jāsāk ar dzīvokļu īpašnieku vēlmi uzsākt zemes izpirkšanas procesu, balsojot par to kopsapulcē (lai procesu varētu uzsākt, nepieciešamās balsis ir 50% + 1).
  • Ja par zemes izpirkšanas procesu ir apstiprinošs balsojums, mājas apsaimniekotājs ar iesniegumu vēršas pašvaldībā.