Dundaga Paziņojums Stende

Saskaņā ar Talsu novada pašvaldības domes 2025. gada 24. aprīļa lēmumu Nr.81 „Par Stendes pilsētas notekūdeņu aglomerācijas robežu noteikšanu” un lēmumu Nr.80 „Par Dundagas ciema notekūdeņu aglomerācijas robežu noteikšanu” ir noteiktas jaunas Stendes pilsētas un Dundagas ciema notekūdeņu aglomerācijas robežas.

Aglomerācijas tiek noteiktas, lai šajās teritorijās mazinātu dabā novadīto piesārņojumu un lai tajā notiktu notekūdeņu centralizēta vai decentralizēta savākšana un savākto notekūdeņu atbilstoša attīrīšana.

Apzinoties ikviena cilvēka radītā piesārņojuma ietekmi uz vidi, ir jānosaka regulējums un jāveic pasākumi, lai piesārņojuma slodzi samazinātu. Īpaši svarīgi tas ir blīvi apdzīvotas teritorijās – pilsētās un ciemos. Notekūdeņos esošais, bet nesavāktais un neattīrītais piesārņojums, izplatās vidē kopā ar virsūdeņiem un gruntsūdeņiem, kā arī piesārņo pazemes ūdeņus. Visa Latvijas teritorija ir īpaši jūtīga teritorija, kas nozīmē, ka Latvijas upju, ezeru un jūras ūdens kvalitāte ir atkarīga no vidē novadītā piesārņojuma. Talsu novada pašvaldība un SIA „Talsu ūdens” atkārtoti aicina privātmāju īpašniekus pilsētās un apdzīvotās vietās, kur ir izbūvēti centralizētie kanalizācijas tīkli, pieslēgt savu īpašumu centralizētajai kanalizācijas sistēmai, kā iespēju izmantojot pašvaldības līdzfinansējumu pieslēgumiem ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām. Sīkāka informācija par pieslēgumu izbūvi pieejama http://www.talsuudens.lv.

Stendes pilsētas aglomerācijā radītos notekūdeņus attīra Stendes pilsētas ziemeļu daļas bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās un Stendes dienvidu daļas bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas „Muldas”.

Līdzšinējā aglomerācijas Stendes pilsētai noteikta 2012. gadā un aizvadītā gada beigās tajā bija deklarēti 1519 iedzīvotāji un tās platība ir 212,1 ha.

Izvērtējot Stendes pilsētas aglomerāciju, ir secināts, ka to būtu nepieciešams precizēt, nosakot divas aglomerācijas, kā rezultātā Stendes pilsētas aglomerāciju platība būtu 70,7 ha (salīdzinot ar esošo Stendes pilsētas aglomerāciju, platība samazinātos par 141,4 ha vai 66%) un tajās 2024. gada beigās būtu deklarēti 1087 iedzīvotāji (salīdzinot ar esošo Stendes pilsētas aglomerāciju, iedzīvotāju skaits samazinātos par 432 vai 28%).

Dundagas ciemā aglomerācijas robežas noteiktas divās ciema vietās, kurās radītos notekūdeņus attīra Dundagas ciema notekūdeņu attīrīšanas iekārtās un Jaundundagas bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.

Līdzšinējās aglomerācijas Dundagas ciemā noteiktas 2012. gadā un aizvadītā gada beigās tajās bija deklarēti 1210 iedzīvotāji un tās platības ir 242,2 ha.

Izvērtējot Dundagas ciema aglomerācijas, ir secināts, ka tās būtu nepieciešams precizēt, kā rezultātā Dundagas ciema aglomerācijas platības būtu 183,4 ha (salīdzinot ar esošajām Dundagas ciema aglomerācijām platības samazinātos par 58,8 ha vai 24,2%) un tajās 2024. gada beigās būtu deklarēti 1268 iedzīvotāji (salīdzinot ar esošajām Dundagas ciema aglomerācijām iedzīvotāju skaits palielinātos par 58 vai 4,5%).

Spēkā esošās un plānotās notekūdeņu aglomerācijas robežas iespējams apskatīt Talsu novada pašvaldības ģeogrāfiskās informācijas sistēmā: https://ej.uz/talsunovadakarte

Aglomerācijas teritorijā notekūdeņu apriti pašvaldība organizē atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.384 „Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” regulējumam, Talsu novada domes saistošajiem noteikumiem Nr.1 „Decentralizētās kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtība Talsu novadā”, kā arī atbilstoši Talsu novada domes saistošajiem noteikumiem Nr.45 „Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Talsu novadā”.