Šī gada aprīļa beigas un maija sākums bija īpašs laiks Mērsraga vidusskolas 8. klases skolēniem – no 27. aprīļa līdz 2. maijam viņi pavadīja vairākas dienas Fēru salās. Šajā laikā skolēni vēroja skaisto un savdabīgo dabu, piedalījās daudzveidīgās aktivitātēs un iepazina jaunu kultūru kopā ar vienaudžiem no Dānijas un Somijas.
Šo neaizmirstamo pieredzi skolēniem deva Nordplus projekts (Nr. NPJR-2024/10104) „Friends of Nature”, kas tiek īstenots starp četrām valstīm – Fēru salām, Dāniju, Somiju un Latviju. Šis bija pirmais no trim plānotajiem projekta apmaiņas braucieniem. Katrs no tiem sniedz skolēniem iespēju iepazīt citu kultūru un vidi, attīsta sadarbības prasmes, spēju risināt problēmsituācijas, kā arī veicina valodas un komunikācijas iemaņas. Tā ir arī lieliska iespēja labāk iepazīt pašiem sevi.
Skolēni tika izmitināti vietējās ģimenēs. Lai gan sākumā bija neliels satraukums un nepieciešamība pielāgoties jaunajiem apstākļiem, jau otrajā dienā skolēni veiksmīgi orientējās apkārtnē un arvien vairāk iesaistījās aktivitātēs, komunicēja un iepazina pārējos projekta dalībniekus, kopīgi spēlējot spēles un dodoties pastaigās.
Apmaiņas tēma bija Atlantijas okeāns – tā devums un nozīme Fēru salu iedzīvotājiem. Skolēni noskatījās izglītojošu filmu par salu dzīvi, vietējo kultūru un nozarēm, kas cieši saistītas ar okeānu – zivju audzēšanu, zvejniecību un zinātniskiem pētījumiem. Fērieši dalījās savās tradīcijās, tostarp skaidroja vaļu medību nozīmi viņu kultūrā. Šī darbība notiek tikai tad, ja vaļi nonāk tuvējās ūdenstilpnēs, un tā nav komerciāla – vaļu gaļa netiek pārdota, bet gan sadalīta sabiedrībai pēc noteiktas kārtības. Šī tradīcija ir daļa no viņu nacionālās identitātes un izdzīvošanas vēstures.
Pēc iepazīšanās ar materiāliem skolēniem bija uzdevums noskaidrot, kādu nozīmi Atlantijas okeāns spēlē Fēru salu iedzīvotāju dzīvē – gan ekonomikā, gan kultūrā. Tāpat skolēni meklēja risinājumus, kā jaunā paaudze var palīdzēt aizsargāt okeānu no piesārņojuma un citiem draudiem.
Skolēnu atsauksmēs visbiežāk izskanēja sajūsma par ainavām, pārgājieniem kalnos un elpu aizraujošajiem skatiem. Labvēlīgie laika apstākļi ļāva pilnībā izbaudīt dabas burvību un kopā būšanu.
Audzinātājas Evas pārdomas par braucienu:
„Brauciens uz Fēru salām kopā ar manu audzināmo klasi bija apburošs piedzīvojums – es to ļoti izbaudīju. Šis piedzīvojums mūs satuvināja, un bija jauki apzināties, cik daudz mēs varam paļauties viens uz otru. Mēs spējam būt atbalsts grūtā brīdī, sniegt mierinājumu, kā arī dalīties priekā, sajūsmā un dažādos pārdzīvojumos.
Visvairāk mani aizkustināja dabas skaistums – savvaļa, neskarta, īsta un autentiska. Tā ir pasaka, kas kļuvusi par realitāti. Šis ceļojums mums visiem ilgi paliks atmiņā ar skaistām emocijām, ko piedzīvojām Fēru salās. Mēs glabāsim šīs atmiņas sirdīs vēl ilgi.”
Kad skolēniem tika jautāts par gūtajām atziņām, viņi atzina – prasme komunicēt ar dažādiem cilvēkiem ir patiesa vērtība. Piekrītu – šo vērtību mēs varam pilnveidot, ja mums ir iespēja mainīt vidi un izkāpt no ierastā ritma. Nordplus projekts mums to sniedza. Paldies!