Izglītība Mērsrags

18. janvārī Mērsraga vidusskolā aizvadīta iedzīvotāju tikšanās ar Talsu novada pašvaldības domes un pašvaldības pārstāvjiem par plānoto skolas reorganizāciju. 25. janvārī Talsu novada pašvaldības domes sēdē tiks skatīts jautājums par Mērsraga vidusskolas reorganizāciju, no 2026. gada to pārvēršot par pamatskolu. Tam kategoriski iebilst Mērsraga iedzīvotāji, uzsverot, ka tas ir netālredzīgs lēmums, kas apdraud pagasta turpmāko attīstības perspektīvu.

Skolu tīkla pārskatīšana saistīta ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) šobrīd izstrādē esošo jauno mācību programmu finansēšanas modeli. Tajā tiks iestrādāti Ministru kabinetā pērn apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā „Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis” ietvertie nosacījumi. Tajos ir definēts minimālo skolēnu skaits katrā klašu grupā konkrētā izglītības iestādē un arī nosacījums, ka nav atļautas apvienotās klases.

Noteiktie kritēriji ietekmē arī Mērsraga vidusskolu. Lai valsts turpinātu finansēt pedagogu atalgojumu vidusskolas posmā, Mērsraga vidusskolas 10.–12. klašu grupā nepieciešami 60 skolēni vai, piemērojot pieļaujamo atkāpi, vismaz 54.

Šogad Mērsraga 10. klasē mācās 8 skolēni, 11. klasē – 17, bet 12. klasē – 6 skolēni. IZM ir norādījusi, ka, ņemot vērā audzēkņu skaitu, Mērsraga vidusskolas uzturēšana nav iespējama, ja vien pašvaldība neuzņemas segt visas šo klašu grupu pedagogu atalgojuma izmaksas, kas ir 131 028 eiro gadā.

Lai arī audzēkņu skaits Rojas un Dundagas vidusskolā ir līdzīgs Mērsraga vidusskolas skolēnu skaitam, tomēr IZM šīs skolas ģeogrāfiskā novietojuma dēļ noteikusi par pieejamības mācību iestādēm. Tām tiks nodrošināts valsts finansējums pedagogu atalgojumam.

Pamatojoties uz šo informāciju, šomēnes Talsu novada domes pašvaldības deputāti izskata lēmumprojektu, kur paredzēts no 2026. gada 1. septembra reorganizēt Mērsraga vidusskolu par pamatskolu. Ja Talsu novada pašvaldības dome pieņems šo lēmumu, tad pārejas posmā tiks nodrošināts valsts finansējums skolotāju atalgojumam.

Mērsraga iedzīvotāji nepiekrīt skolas reorganizācijai,

norādot, ka ceļā pavadītais laiks uz citām novada izglītības iestādēm skolēniem aizņem vismaz stundu, turklāt ceļa posms starp Ķūļciemu un Mērsragu joprojām ir sliktā stāvoklī. Transporta ierobežojumu dēļ iestādes reorganizācija apgrūtinās vai darīs neiespējamu interešu izglītības apgūšanu, turklāt, kā norādīja klātesošie, mērsradznieki neizvēlēsies Rojas vidusskolu, visticamāk viņu ceļš vedīs vai nu uz Talsiem, vai ārpus Talsu novada. Vidusskolas reorganizācija ietekmēs šī un blakus esošā Ķūļciema pagasta iedzīvotāju skaitu: ja šobrīd ģimenes no Rīgas un Pierīgas par dzīvesvietu izvēlas Mērsragu vai Ķūļciemu, tad pēc vidusskolas slēgšanas šī tendence izzudīs. Mērsraga vidusskolas nelielie klašu komplekti, iedzīvotājuprāt, ir viena no priekšrocībām, ko vecāki un skolēni novērtē, izvēloties šo vidusskolu par savu mācību iestādi.

Plānotā skolu tīkla reorganizācija novadā no 1. līdz 12. klasei ietekmēs 122 bērnu ikdienu, un iedzīvotāji pauda bažas, vai Talsu pilsētas skolas ir gatavas šādam skolēnu pieplūdumam. Mērsradznieki apšaubīja arī IZM lēmumu par pieejamības vidusskolām noteikt izglītības iestādes Dundagā un Rojā, norādot, ka tādā veidā novārtā tiek atstāti bērni no Ķūļciema puses.

Klātesošie aicināja pašvaldību pārskatīt kopējos izdevumus, lai tās budžetā rastu nepieciešamo finansējumu pedagoga atalgojuma nodrošināšanai, tā nosakot izglītību par novada prioritāti. Savukārt Mērsraga vidusskolas direktore Ilze Indruškeviča informēja, ka vidusskolas posma skolotāji ir gatavi savu atalgojumu pārskaitīt pašvaldībai, tā strādājot bez maksas, bet saglabājot vidusskolas posmu.

Tāpat iedzīvotāji norādīja, ka, slēdzot vidusskolas posmu, netiek samazinātas ēkas uzturēšanas izmaksas, bet izveidojusies situācija liek domāt, ka novada cilvēku intereses netiek ņemtas vērā.

Ar Mērsraga pagasta iedzīvotājiem tikās Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, viņas vietnieks Aldis Pinkens, Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētājs Kalvis Kalniņš, deputāte Sandra Pētersone, Gaidis Bērziņš, Dainis Karols, Saeimas deputāte Ilze Indriksone un Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

Tikšanās ar pašvaldības pārstāvjiem par skolu reorganizāciju

notiks arī Kolkas sākumskolā – 22. janvārī 17.00, un Lībagu sākumskolā – 23. janvārī 17.30.

Gala lēmums par reorganizāciju tiks pieņemts Talsu novada pašvaldības domes sēdē 25. janvārī 9.00. Sēžu tiešraides pieejamas Talsu novada Youtube.com kontā.