Lauciene Atbalsts Ukrainai

Arī šogad, augusta otrajā nedēļā, biedrības „SK Lauciene” radošā komanda piedāvāja aktivitātēm un zināšanām pilnas vasaras nometnes „VAR/SAULESPUĶE” (VAR – veselīgs, aktīvs, radošs). Viena no tām bija paredzēta bērniem un jauniešiem no Čortkivas pilsētas Ukrainā, kuri uz nometnes laiku ieradās Talsu novadā, bet otra nometne tika organizēta gan latviešu, gan ukraiņu bērniem, kuri šobrīd dzīvo Talsu novadā.

Septiņu dienu garumā radošas kopā būšanas pulsācija, pozitīvas emocijas un prieka savienojums visapkārt virmoja Laucienes pamatskolā un sporta centrā „ Lauciene”, kur tika aizvadītas divas diennakts nometnes gan ukraiņu, gan latviešu bērniem. Pretī piedzīvojumiem devās 74 dalībnieki vecumā no 6 līdz 18 gadiem. Pēc aizvadītajām nometnēm katram bija iespēja izteikt savus piedzīvojumus, pārdzīvojumus, atklāsmes un jaunieguvumus, un liels prieks, ka no bērniem saņemti daudz labu vārdu, līdzi paņemta nometņu organizatoru mīlestība, jaukas atmiņas un, iespējams, kādam arī jaunu draugu kontaktinformācija.

Nometne Talsu novada sadraudzības pilsētas Čortkivas bērniem un jauniešiem tika finansēta no pašvaldības budžeta līdzekļiem, taču otra nometne tapa ar valsts atbalstu, kā mērķis bija veicināt ukraiņu bērnu un jauniešu latviešu valodas apguvi, sadarbojoties ar Latvijas bērniem un jauniešiem, pilnveidot komunikācijas un saskarsmes prasmes gan latviešu valodas apguves nodarbībās, gan daudzveidīgās un vispusīgās radošās un sportiskās aktivitātēs.

„Talsu novadā no Čortkivas ieradās 24 bērni kopā ar divām pavadošajām personām, kuriem visiem bija sūra, bet kopīga pazīme – bērni karā zaudējuši vienu vai abus vecākus. Savukārt otrās nometnes dalībnieku kopskaits bija 50, kur darbojās Talsu novadā dzīvojošie bērni un jaunieši – 50% Ukrainas un 50% Latvijas skolēnu. Nometnes dalībniekiem nedēļas garumā tika piedāvātas radošās darbnīcas, ekskursijas, sportiskas aktivitātes, izzinošas nodarbības, spēles un komandu stafetes, kas palīdz bērniem apgūt latviešu valodu, mūsu tradīcijas, paradumus, iepazīt apkaimes dabu,” tā stāsta Talsu novada civilās aizsardzības speciālists Gatis Vjaters, kurš ir arī viens no atbildīgajiem par nometņu norisi ukraiņu bērniem novadā.

„Jau otro gadu mums bija šī īpašā iespēja organizēt nometni ukraiņu bērniem. Šogad dalībnieku pulks bija vēl plašāks kā pērn, jo darbojāmies kopā arī ar mūsu pašu latviešu bērniem. Šīs nometnes ir milzīgs emociju karuselis, jo tajās izejam cauri daudz un dažādām dzīves situācijām. Nometnēs, kurās piedalās ukraiņu bērni, tas ir daudz dziļāk un sāpīgāk, dzīvojam līdzi viņu dzīvesstāstiem par to, kas pēdējā gada laikā noticis ar Ukrainas cilvēkiem. Tāpat nākas saskarties ar trauksmes signāliem nodarbību laikā, ar emocionāliem lūzuma punktiem, kad, piemēram, kāds no bērniem saņem ziņu, ka netālu no viņu mājām ir bijis kāds trieciens vai sprādziens… Sarunās ar bērnu pavadošajām personām gandrīz katru reizi ir pa kādai asarai. Tas padara šo darbu tik īpašu un liek sirdīm pukstēt straujāk, jo mums ir iespēja sniegt kaut nedaudz prieka, spēju uz mirkli aizmirsties no ikdienas, pasmaidīt un ļaut bērniem atkal būt bērniem, uzlikt jautru mūziku un izdejoties, mierīgi klusumā un siltumā izgulēties. Katra iesaistītā cilvēka darbs nometnes tapšanā un realizēšanā nav izmērāms. Neapšaubāmi, lielākais atalgojums ir bērnu apskāvieni un tas, kas kārtējo reizi aizkustināja līdz asarām, bija nometnes noslēgums, kad bērni viens no otra atvadījās ar neizsīkstošu vēlmi palikt vēl un vēl,” ar emocionālu vēstījumu dalās nometnes vadītāja Luīze Vecmane.

Nometnes vadītāja Luīze Vecmane un nometnes organizators, biedrības SK „Lauciene” un sporta centra „Lauciene” vadītājs Normunds Krūze saka lielu paldies visiem pedagogiem, atbalstītājiem, palīgiem un sadarbības partneriem: Singuram Zariņam, Aigai Ignātei, Zanei Ziemelei, Evijai Ozolai, Lolitai Šnikvaldei, Sandai Juhņēvičai-Krontālei, Visvaldim Vismanim, Kalvim Kalniņam, Janai Biezajai, Pēterim Šteinbergam, Kasparam Viņiarskim, Baibai Karolei, Valentinai Cuznetovai, Lijai Dunskai, Gatim Vjateram, Sanitai Tīsenkopfai, Sandrai Sapiegai, pavārēm – Dacei Lejniecei, Inārai Frunzai un Marijai Kolibanai, kā arī Talsu novada pašvaldībai, piedzīvojumu parkam „Lemberga Hūte”, Ventspils Jaunrades namam, Nurmuižas restorānam, Laucienes pamatskolai, Laucienes brīvā laika pavadīšanas centram, sporta centram „Lauciene”, Laucienes pagasta pārvaldei, Rideļu dzirnavām un kafejnīcai „Cope”!