Tūrisms Novadā Uzņēmējdarbība Vide
Tūrisma informācijas centri

Talsu novads ir viens no pievilcīgākajiem tūrisma galamērķiem Kurzemes reģionā. Esam zināmi ar ainavisko piejūru, unikālajām dabas ārēm, augstvērtīgo kultūras mantojumu un dažādām aktivitātēm gan ģimenes atpūtai, gan piedzīvojumu meklētājiem. Arī šajā gadā Talsu novada tūrisma informācijas centri (TIC) strādā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu tūristu piesaisti un popularizētu novadu kā Latvijā, tā ārvalstīs. Aktīvākā tūrisma sezona, līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos, ir strauji pietuvojusies; esam apjautājuši novada TIC par aktuālo to ikdienā un plāniem 2024. gada tūrisma sezonā.

  • Tūrisma informācijas centru ikdiena ir dažādības bagāta

Pagājušā gada novembrī stājās spēkā strukturālās izmaiņas Talsu novada pašvaldībā, kas ietvēra Tūrisma nodaļas izveidi. Izmaiņas rosinātas, lai tūrisma attīstībai Talsu novadā iedotu spēcīgu impulsu, pakāpeniski uzlabojot konkurētspēju un dažādojot tūrisma piedāvājumu.

Tūrisma nodaļas vadītājas amatu kopš 29. janvāra ieņem Dace Cine. Prioritāšu sarakstā viņa min vienota sadarbības tīkla starp visiem Talsu novada TIC, uzņēmējiem, kultūras iestādēm, muzejiem, pētniecības institūcijām, biedrībām un citām tūrisma nozarei tuvām institūcijām izveidi. Tas nepieciešams, lai izceltu unikālo novadā un sekmētu atpazīstamību ne tikai valsts, bet arī starptautiskā līmenī. Šī gada nodaļas ikdienas darba kārtībā ir tūrisma reklāmas piedāvājumu veidošana citu valstu tūrisma aģentūrām, iesaiste Kurzemes tūrisma asociācijas aktivitātēs, lai reģionu popularizētu ārvalstu tirgos. Talsu novads par sevi šogad plāno stāstīt, piemēram, Tartu, Klaipēdas un Šauļu pilsētas svētkos, tas tika darīts arī februāra sākumā, piedaloties tūrisma izstādē „Balttour 2024”. Tiks izdotas jaunās Kurzemes tūrisma kartes un gaidāms arī aktuālais jaunumu un pasākumu buklets. Šobrīd sadarbībā ar visiem novada TIC notiek visittalsi.com tīmekļvietnes atjaunošana un modernizēšana.

Gan nodaļai, gan TIC ir cieša sadarbība ar uzņēmumiem, palīdzot nodrošināt to sniegto pakalpojumu publicitāti dažādos saziņas kanālos, dažādās valodās. Liels palīgs novada vietu izzināšanā, ko atzīst arī visi TIC, ir pagājušajā gadā izveidotais audiogids, kas šogad būs lielisks palīgs ceļotājiem un jaunu vietu izzinātājiem.

Novada tūrisma uzņēmēji ir iesaistīti projektā par Kurzemes tūrisma sadarbības tīkla jeb klāstera izveidi, kur Tūrisma nodaļa ir koordinatori. 29. februārī Kurzemes tūrisma asociācija šo pieteikumu iesniedza Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai. Sadarbības tīklā apvienojušies 44 tūrisma komersanti – viesnīcas, viesu mājas, dažādu tūrisma aktivitāšu organizētāji, kā arī tūrisma firmas un transporta kompānija. Vairāk nekā 5 gadu laikā Kurzemes tūrisma asociācija plāno izveidot 11 jaunus tūrisma produktus – Slīteres un Ķemeru Nacionālajos parkos, pie Usmas ezera, jūras piekrastē un citur. Plānots veidot arī piļu un muižu maršrutus, vīna tūres un maršrutus Kurzemes apceļošanai ar velosipēdu. Tiek plānotas arī mārketinga aktivitātes, lai šos produktus un citus lieliskus tūrisma piedāvājumus Kurzemē plašāk popularizētu ārvalstu ceļotājiem. Kurzemes tūrisma sadarbības tīklu kartē var aplūkot šeit.

Mūsdienās neatsverams rīks tūristu piesaistē ir mārketinga komunikācijas aktivitātes sociālo mediju platformās, kuru attīstīšana Talsu novada tūrisma speciālistiem ir viens no šī gada primārajiem mērķiem un uzdevumiem. Sadarbībā ar tūrisma operatoriem tiek veidota visaptveroša un kvalitatīva datu bāze par tūrisma objektiem un uzņēmēju aktuālajiem piedāvājumiem. Līdzīgi kā visām Talsu novada pašvaldības iestādēm, šogad tūrisma nozares izaicinājums ir vēlmju un vajadzību salāgošana ar šī gada budžetu. TIC ikdiena ir ļoti daudzpusīga, ietverot gan darbu telpās, gan arī ārpus tām. Tas ir vērsts divos virzienos: komunicējot iekšēji (vadot ekskursijas, sniedzot informāciju pilsētas viesiem un tūristiem) un ārēji (popularizējot vietējos tūrisma objektus, naktsmītnes, atpūtas iespējas cilvēkiem novadā un visā Latvijā).

Lai pārzinātu savas darba vides stāstus, informācija ne tikai jāmeklē interneta dzīlēs, bet galvenokārt saziņā ar vietējiem iedzīvotājiem, vēsturniekiem, pētniekiem, uzņēmējiem, iestādēm. Dodoties pārgājienos vai ekspedīcijās, var atklāt pavisam jaunus stāstus vai apskates objektus. Strādājot roku rokā ar uzņēmējiem un sabiedriskajiem darbiniekiem, tiek organizēti kultūras un izziņas pasākumi. Tādējādi nodrošināta iespēja attīstīt vietējā reģiona atpazīstamību ne tikai novadā, bet arī Latvijā un ārpus tā. Lai piesaistītu vietējos tūristus, ir būtiski strādāt kompleksi, tie ir gan ierastie tūrisma jautājumi, gan darbs ar uzņēmējiem. Jebkura TIC interesēs ir kvalitatīvi kultūras pasākumi un pakalpojumu pieejamība (kafejnīcas, restorāni, naktsmītnes, izklaides un atpūtas vietas, bērnu laukumi, pludmales, aktīvās atpūtas iespējas). Izstrādājot piedāvājumu, iespējas pielāgo tūristu vēlmēm.

Neraugoties uz šī gada finanšu pārplānošanu, TIC turpinās īstenot iecerēto, veidojot daudzveidīgu piedāvājumu kā vietējiem iedzīvotājiem, tā tūristiem. Lai veicinātu tūrisma jomas attīstību novadā kopumā ir jāpiedalās visiem – novada vadībai ar savu redzējumu un lēmumiem, uzņēmējiem un tūrisma jomas ekspertiem. Mazie tūrisma informācijas centri vieni paši nav tūrisma jomas attīstītāji, tie ir zobrati nozares attīstībā.

  • Redzējums un plāni 2024. gadam: tūrisma nozare virzās uz priekšu

Talsu novada TIC vadītājiem šī gada vīzija ir vienotu mērķu vadīta, atšķirīgas ir nianses. Sabiles tūrisma organizatore un Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja pienākumu izpildītāja Dace Leja uzsver, ka tūrisma organizācija Sabilē nedaudz atšķiras no citiem TIC, jo iestādes fokuss primāri vērsts uz kultūras tūrisma piedāvājumu, un pati iestāde atrodas Valsts aizsargājamajā kultūras piemineklī – Sabiles sinagogā. Viens no pieprasītākajiem tūrisma galamērķiem ir Sabiles vīna kalns un sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu un Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļu tiek īstenots projekts, kas paredz vīna kalna apmeklētājiem piedāvāt 3D brilles, lai to varētu apskatīt un izstaigāt virtuāli. Abavas senlejā tradicionāli ir gaidāmas putnu un pļavu dienas, ko veidos kopā ar vides pētniekiem, un arī šogad plānota sadarbība ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību. D. Leja iezīmē aktuālu un nebijušu tendenci Sabilē un Abavas pagastā – kopš Kuldīga ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, arvien biežāk Sabile un viss Abavas senlejas reģions tiek izvēlēts par tūrisma galamērķi vai pieturpunktu. Šobrīd norisinās konkurss uz Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja amata vietu, un šim jaunajam vadītājam varētu būt papildu vīzijas tūrisma nozares attīstībā.

Valdemārpils TIC vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga akcentē – Valdemārpils TIC ir vietējās uzņēmējdarbības un aktīvo iedzīvotāju kopienas radošais un iniciatīvu centrs, kas ar tūrismu un pilsētas un apkaimes mārketingu veicina Valdemārpils un apkaimes atpazīstamību, nosakot to par piemērotu tūrisma galamērķi visos gadalaikos. Šis gads Valdemārpilī ir ļoti īpašs, jo paredzēti Krišjāņa Valdemāra divsimtgadei veltīti pasākumi un pilsēta būs šo svētku centrālo notikumu vieta. Valdemārpils TIC ne tikai sniedz informāciju, bet arī apkopo to, meklē, veido stāstus gan par aktuālām tēmām, gan vēstures faktiem. Tā arī ir aktīva dalība vietējo pasākumu organizēšanā un satura veidošanā, sadarbība ar kolēģiem no bibliotēkas vai kultūras nodaļas. Tiek organizēti arī lokālie ar vēsturi vai tūrismu saistīti semināri, pasākumi, organizētas regulāras tikšanās un pieredzes apmaiņas braucieni tūrisma uzņēmējiem. K. Leinberga-Lemberga vēlas veidot tūrisma piedāvājumu Valdemārpilī un tās apkārtnē nevis sezonālu, bet gan visa gada garumā.

Dundagas TIC 2024. gadā plāno izveidot reklāmas piedāvājumu un piesaistīt influencerus apkārtnes popularizēšanā, kas joprojām ir efektīgs mārketinga rīks mērķauditorijas sasniegšanai, norāda Dundagas tūrisma organizatore Diāna Kristiņa. Veidojot pasākumu grafiku, D. Kristiņa min, ka Dundagas TIC darba specifika pieprasa strādāt ciešā sazobē ar Dundagas Kultūras pils kolēģiem. Jau tagad tūristi plāno pavasara un vasaras brīvdienas Dundagas pusē, un TIC var lepoties, ka Dundagas un Kolkas pagastos tūrisma infrastruktūra ir labā stāvoklī. Drīzumā tiks apsekoti marķētie velomaršruti un, ja tas būs pēc nepieciešams, atjaunotas norādes. Bijuši mēģinājumi nedaudz pagarināt tūrisma sezonu, veidojot vairāk pasākumu, bet Dundagas TIC ir secinājis, ka tūrismam tomēr ir sezonāls raksturs.

Mērsraga TIC pārstāve Ance Lagzdiņa informē, ka šogad Mērsraga TIC aktīvāk sadarbosies ar Mērsraga pagasta uzņēmējiem, tādējādi palīdzot piesaistīt Latvijas un ārzemju tūristus. Tiek apsekotas un uzturētas populārākās apskates vietas pagasta teritorijā, kā arī apzinātas jaunas dabas unikalitātes. Drīzumā sāksies darbs pie tradicionālajiem, piekrastei raksturīgajiem pasākumiem („Jūras svētki”, „Orientēšanās sacensības”, „Zvejnieku ielas tirdziņš”). Tai pat laikā A. Lagzdiņa kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem min jaunu apkārtnes uzņēmēju piesaisti Mērsraga tūrisma dzīves veidošanā, tāpēc TIC strādā pie informatīvas kampaņas, lai aicinātu iesaistīties aktīvos Mērsraga iedzīvotājus. 2024. gada plānots sakārtot Mērsraga kanāla teritoriju un piekļuvi leģendām apvītajam „Svētmeitas akmenim”. Tas slēpjas dziļi Mērsraga mežos un uz šo dižakmeni var nokļūt tikai pa ceļu Mērsrags – Stende.

Rojas TIC vadītāja Kristīne Voldemāre ziņo, ka, līdzīgi kā Mērsraga novadā, prioritāra ir sadarbības veicināšana ar tūrisma uzņēmējiem. Liels papildspēks tūrisma dzīves organizēšanā ir sadarbība ar Rojas tūrisma biedrību un Rojas kultūras centru. Šogad komfortu tūristiem nodrošinās 2023. gadā atjaunotā koka pastaigu laipa uz Valgalciema jūrmalu. Šie infrastruktūras objekti tika atjaunoti, pateicoties LEADER projektu finansiālajam atbalstam. TIC var lepoties, ka 2023. gadā Rojas pludmale ir viena no apmeklētākajām vietām novadā (statistikas dati liecina, ka pērn pludmali apmeklēja vairāk nekā 120 000 cilvēku). K. Voldemāre uzsver, ja pašvaldībai būs iespējams rast līdzfinansējumu LEADER projektu realizēšanai, tad arī būs jaunas projektu idejas, lai uzlabotu tūrisma infrastruktūru un radītu jaunus tūrisma produktus un piedāvājumus. Uz tūrisma nozari novadā viņa raugās optimistiski – tā ir viena no vadošajām nozarēm Talsu novadā, kas līdz šim vērtēta neviennozīmīgi un viņasprāt, tā ir viena no primārajām attīstības nozarēm. Atbalstot un palīdzot veicināt tūrisma nozares attīstību novadā, uzlabosies arī novada kopējais finansiālais stāvoklis.