Tūrisms
kalnciema kvartāla apmeklētāji

20. augustā Talsu novada pārstāvji devās uz Kalnciema kvartālu, lai turieniešus iepazīstinātu ar nelielu daļu mūsu puses bagātību un aicinātu ciemos. Kalnciema kvartāla apmeklētājiem tika piedāvāta vērienīga kultūras programma, kas vēstīja par mūsu novada tradīcijām, kultūras vērtībām un cilvēku radošumu.

Visas dienas garumā kopā ar dalībniekiem un apmeklētājiem Kalnciema kvartālā bija un par novadu vēstīja Tabita Kalniņa, Jānis Kalniņš un Edgars Grunte. Dienas gaitā bija baudāmi muzikālie sveicieni no grupas „Roja” un Baibas Bites, enerģiska bungu rīboņa no Talsu bundzinieku ansambļa un kokļu skaņas, bet lībiešu tautas dziesmas klausījāmies Kolkas koklētāju un ansambļa „Laula” izpildījumā. Par lustīgiem dančiem gādāja tautas muzikantu ansamblis „Tals’ trimiš’”, brīnišķīgā Linda Zonne-Zumberga mācīja lībiešu valodu, Arnolds Auziņš skaitīja pantiņus tāmnieku dialektā, kuršu vārdus latviešu valodā meklējām kopā ar dzejnieci Maiju Laukmani, kā arī piedāvājām tikties ar talsinieku, dižpārdokļa „Kalendārs mani sauc” autoru Andri Kalnozolu.

Par radošām aktivitātēm lieliem un maziem gādāja Spāres, Strazdes, Tiņģeres muiža un Dundagas pils. Spāres muiža Kalnciemā mācīja veidot spārīšu piespraudes un sapņu ķērājus, tāpat piedāvāja nogaršot muižas ķēķī ceptos pumperniķeļus un uzzināt slīcināto kliņģeru receptes. Tiņģeres muižas smalkās dāmas Kalnciema tirgū palīdzēja uzrakstīt vēstules ar spalvaskātu un veidoja zīmogu nospiedumus vaskā. Strazdes muiža viesojās ar rūķu burziņu, vedot rotaļās, draiskojoties, dziedot dziesmas un fotografējoties! Dundagas pils pārbaudīja apmeklētāju erudīciju, minot mīklas, spēlējot spēles un piedāvājot labākai valodas apguvei iegādāties Viļņa Mitlera grāmatu „Dundznik valad”. Latvijas Lauksaimniecības muzejs aktivitātes papildināja ar interaktīvu ekspozīciju, sniedzot iespēju apskatīt lauku tehniku un šķirot graudus.

Savukārt Talsu novada Tūrisma informācijas centrs aicināja tirgus apmeklētājus braukt ciemos uz Talsu novadu – uz Mājas kafejnīcu dienām, populārākajām apskates vietām un pasākumiem.

Ciemos aicinājām ne tikai ar vārdiem, bet arī ar darbiem – amatnieki un mājražotāji šajā dienā pārsteidza tirgus apmeklētājus ar skaistām lietām, garšīgiem našķiem un īpašiem darinājumiem.

„Ciparnīca Tals’ keramik’”, kas gatavo tradīcijās balstītu, mūsdienu dizainam atbilstošu funkcionālu keramiku, piedāvāja arī svilpaunieku veidošanu. Kārlis Ziediņš – piedāvāja papildināt virtuves burvību ar koka piederumiem – karotēm, lāpstiņām, sviesta nažiem un dēlīšiem, kā īpašu dizaina elementu, piedāvājot mūsdienīgās koka lampas. Visas dienas garumā apmeklētājiem tika demonstrēts, kā notiek koka karotīšu grebšana. „StoneHill.leather” piedāvāja dabīgās ādas aksesuārus – ādas somas, jostas, maciņus, aproces, auskarus un demonstrēja ādas šūšanas procesu. „HookedbyMonta” piedāvāja skaistus mezglotus aksesuārus, somas, dekorus, ietvarus puķu podiem un lustras. Tirgus apmeklētāji pie Montas varēja iemācīties arī mezglošanas prasmes. „Ainas maize” Kalnciema tirgū piedāvāja savu svaigo un garšīgo, ar ieraugu cepto maizīti, izvēlei tika piedāvātas 11 dažādas garšas. Pie „Ainas maizes” stenda aicinājām izgaršot un iegādāties to, kas vislabāk iet pie sirds vai gluži pretēji, ļauties dienas sajūtām un iegādāties „uz dullo”. Una Rozentāle viesojās ar sevis austajiem lakatiem. Šie lakati ir ļoti lokāls Talsu novada produkts – top Talsos, austi no Pāces vilnas fabrikā ražotas dzijas, un to krāsas atgādina novada dabas daudzveidību. Inna Freiberga piedāvāja skaistus, krāsainus, interesantus dizaina priekšmetus papjē mašē tehnikā. Tehnika ietver papīra pārstrādi un ne tikai piešķir priekšmetiem neatkārtojamu dizainu, bet ir dabai draudzīgi. „Knots For Happiness” mezglojumi ir viens no biežāk meklētākajiem amatnieku darinājumiem Talsu novada Tūrisma informācijas centrā, priecājāmies tos piedāvāt arī Kalnciema kvartāla apmeklētājiem.

Z/S „Mazkuģnieki” jau 20 gadus nodarbojas ar ogu audzēšanu. Audzē zemenes, avenes, kazenes, smiltsērkšķus, zemeņavenes, cidonijas, upenes. „Ogas Kārums” ir šīs pašas saimniecības mājražotāju zīmols, kas jau turpat piecus gadus ogas pārvērš gardos zefīros, marmelādēs, zefīros šokolādē un maršmelovos. Kalnciema kvartālā bija iespēja ne tikai iegādāties produkciju, bet arī nogaršot sulas un gardos maršmelovus. SIA „Rožkalni” viesojās ar „Cīrulīšu” produkciju – gardiem dažādu augļu un ogu vīniem un lielisku zivju kulināriju – marinētām un kūpinātām siļķēm dažādās mērcēs. „Kariina Lein” piedāvāja unikāla dizaina priekšautus, kas ir jaunums mūsu novadā, nodrošinot gan praktisko pusi – pasargājot no nevēlamiem traipiem, gan arī ļaujot justies skaisti un aizraujoši, veicot pat ierastākos mājas darbus.„CreŌ” pašdarinātie apģērbi un aksesuāri, skaistās somiņas un pašu šūdinātas skaistumlietas bija īpaši iecienītas tirgus apmeklētāju vidū. SIA „Lubeko” piedāvāja „Pikolo” dabīgās sukādes, sulas un sīrupus, kas ir loloti un rūpīgi pagatavoti gardumi no Talsu novada, kas sniedz ogu, augļu vitamīnu un pozitīvu emociju devu katrā kumosā, katrā malkā. „Piejūras gardumi” no divu jūru satikšanās vietas Kolkas kā mājražotāji darbojas no 2019. gada – viņi piedāvāja iegādāties dažādas kūpinātas zivis un kurzemnieku gardumu – dižraušus, kā arī sēklu maizīti ar dabīgo ieraugu. „Bites Bandeniekos” papildus medus produktiem piedāvāja dažādus gardus un veselīgus medus maisījumus veselībai un imūnsistēmai. „EVALORA cosmetics” piedāvāja dažādus ķermeņa kopšanas produktus ar Bandeniekos iegūto bišu vasku sastāvā, tos bija iespējams notestēt un pasmaržot tirdziņā. „Mārtiņa koku fabrika” – neliels ražošanas uzņēmums, kas piedāvāja iegādāties latviešu zīmes un citus lietišķās mākslas izstrādājumus no kokaun apmeklētājus Kalnciema kvartālā iepazīstināja ar puzles kontūrzāģēšanas procesu. „Boterbloem” piedāvājumā bija gardie augu valsts saldumi, kuri gatavoti, izmantojot jaunas tehnikas un īpašas itāļu konditoru receptes. Z/S „Purmaļi” piedāvāja plašu klāstu piena produktu – svaigpienu, biezpienu, krējumu, sviestu un sieru, darinātu pēc vectēvu metodēm. „RestoTerase” – ģimenes restorāns Sabiles centrā, Abavas senlejas sirdī – piedāvāja baudīt gardus ēdienus un malkot izcilos Abavas vīna darītavas produktus.

Sirds silts paldies visiem Talsu novada dienu Kalnciema kvartālā apmeklētājiem, iesaistītajiem dalībniekiem un organizatoriem par kopā būšanu un Talsu novada vārda iznešanu!

Kur ta’ liksies, Talsos tiksies!

Foto: Zigmārs Šteins
Līva Maķe,
Talsu novada Tūrisma informācijas centra
Speciāliste tūrisma jomā