Es i savējais Talsi
Ģirts Smuģis

Ģirtu vietējie pazīst kā cilvēku, kurš teju jebkurā laikā gatavs palīdzēt, ja datortehniku piemeklējusi kāda ķibele. Pat viņa whatsapp kontā rakstīts: „Pieejams 24/7, viss ir iespējams”. Liekas ļoti tehniski? Kā izrādās, viņa kabinets ir vieta, kur cilvēki nāk ne tikai ar salūzušu datoru vai telefonu, bet arī izrunāt to, kas sakrājies uz sirds.

Atsvaidzinot darba dienu, kas tiek pavadīta iekštelpās, izejam pastaigā ap Talsu ezera promenādi. Uz promenādes koka laipas ir uzsnigusi pirmā plānā sniega kārta. Kā izrādās – promenāde un arī pretim esošais Ķēniņkalns ir vienas no Ģirta mīļākajām vietām pilsētā. Ikdiena tiek pavadīta tepat līdzās – Ģirta birojs jau sešus, septiņus gadus ir iekārtots netālu – pie pasta.

Es cilvēkiem daru dzīves laimīgākas. Viņi nāk pie manis ar problēmu, es problēmu atrisinu, palīdzu viņiem. Tādā veidā, viņi kļūst laimīgāki”, dalās Ģirts, jautāts, kas ir tas, ar ko viņš ikdienā nodarbojas. „Es nodarbojos ar datoru remontu. Remontēju iekārtas, datorus, telefonus, nodarbojos arī ar datoru tirdzniecību. 

Apmācu arī studentus, man ir sadarbības līgumi ar dažādām skolām, pārsvarā uz praksi pie manis brauc studenti no Ventspils tehnikuma. Mācu gan tehnisko pusi, gan, kā komunicēt ar klientiem – darbam vajadzīgās sadzīviskās lietas. Atklāju studentiem arī biznesa noslēpumus. Studenti ir ļoti priecīgi, daudzi saka, ka parasti praksē viņiem neko tādu nestāsta; gadoties, kad doto prakses laiku nācies izmantot nelietderīgi, tostarp „nosēžot telefonos””.

Ģirts Talsos dzīvo mazliet vairāk kā desmit gadus. Bet uzaudzis un skolojies viņš ir Kuldīgā, studējis IT nozari Ventspilī un mācījies arī Rīgā. Savu biznesu izmēģinājis arī citās pilsētās, tostarp Ventspilī un Rīgā, tomēr dzīve atvedusi uz Talsiem, te ļoti iepaticies un arī bizness uzplaucis. Ģirts saka: „Talsos cilvēki ir ļoti pretimnākoši. Tev jāpatīk veidot savu biznesu tajā pilsētā, kura tev patīk, kura ar tevi rezonē.”

Pirms diviem gadiem Ģirts uzsācis ceļot. Tas ir veids, kā paskatīties uz visu plašāk: „Apskatīt citas valstis, citas kultūras ir ļoti interesanti, – pēc tam ir jauns skatījums uz dzīvi, uz darbu. Iegūt jaunu pieredzi dzīvē ir ļoti vērtīgi. Kad kaut kur aizbrauc, saproti, cik pasaule ir liela, kādi ir apgriezieni.” Jautāts, kas ir tas, ar ko Talsi, Latvija atšķiras, Ģirts saka: „Talsi ir ļoti skaisti. Katrā vietā ir sava odziņa, visu vienā katlā iekšā likt nevar un salīdzināt arī ne. Unikāli ir tas, ka mums daba ir ļoti mainīga, ir četri gadalaiki. Kad mainās gadalaiki, mainās arī cilvēki, viņu noskaņojums, emocijas.” Ģirts arī uzsver, cik nozīmīgi ir pavadīt laiku ar saviem bērniem: „Cilvēks sevi vislabāk izzina caur bērniem. Man patīk apmeklēt dažādas pašizaugsmes konferences; kādā no tām dalībnieks teica, ka viņš caur saviem bērniem izdzīvo otrreiz savu bērnību, tādējādi tiek galā ar sastrādātajām traumām.

Jo paliekam vecāki, jo saprotam, ka mūsu laiks ir arvien dārgāks. Bērnībā liekas, ka nodzīvosim 1000 gadus. Laikam ejot saproti, ka tā paliek arvien mazāk, un tas iet arvien ātrāk. Agrāk likās, ka varēs kaut ko atlikt un atlikt, visu paspēt izdarīt, bet tā īstenībā nav.”

Ierasts, ka gluži vai kā psihologu ļaudis apmeklē skaistuma meistarus, piemēram, frizierus, manikīrus. Bet, kā sarunā atklājas, arī pie Ģirta atnākušie ierodas ne vien ar ieplīsušiem telefona ekrāniem, bet ieplīsušiem dzīvesstāstiem, kurus izstāstot, cilvēks sajūtas uzklausīts un kaut mazliet atguvies: „Darbā varu iepazīties ar cilvēkiem un viņu stāstiem. Parasti ļauju cilvēkiem izrunāties, bieži ir tā, ka es saprotu, ka cilvēkam nav, ar ko parunāt. Viņš atnāk, izstāsta savu tehnisko problēmu, ko uz vietas pusstundas laikā varu atrisināt, bet cilvēks tās pusstundas laikā izstāsta arī pusdzīvi. Lielākā māka tad ir stāvēt klusu un neuzbāzties pretī ar savu pieredzi, – jo cilvēks ir atnācis izrunāties. Tā ir ļoti liela māksla – uzklausīt. Nevis, tiklīdz cilvēks kaut ko pasaka, uzreiz teikt, ak, jā, man arī tā ir bijis – nē, tā nedrīkst. Vajag ļaut izrunāties”.