Balgale Izglītība

4. oktobrī Dursupes skolā, kur mājvietu radušas divas pirmsskolas izglītības grupas,  norisinājās jaunās koka nojumes „Lācēnu namiņš” svinīgā atklāšana. Pasākumā piedalījās bērni un viņu vecāki, skolotājas un skolotāju palīgi, Laucienes pamatskolas direktore Signeta Šveiduka, Balgales pagasta pārvaldes vadītājs Juris Upmalis, kā arī skolas saimniecības pārzinis Kārlis Dreimanis. Jaunā nojume ir papildinājums rotaļu laukumam, ko bērniem izmantot āra nodarbību laikā, kas spēj pasargāt bērnus no spēcīgiem saules stariem un nelabvēlīgiem laikapstākļiem.

Daudzviet Latvijā bērnudārzi vienmēr meklējuši variantus, kā bērniem mācīties un darboties pēc iespējas vairāk laukā. Taču joprojām ir bērnudārzi, kur mitros laikapstākļos vai gluži pretēji – saulainās bezvēja dienās, visa diena ir jāpavada grupiņu telpās, jo nav, kur patverties no ilgstoša lietus, sniega, vēja vai tiešiem saules stariem.

Atbilstoši pirmsskolas izglītības iestādes darbinieku un bērnu vecāku ierosinājumam par nojumes nepieciešamību, pašvaldība 2023. gada budžetā iekļāva finansējumu 1333 eiro, Laucienes pamatskolas pirmsskolas izglītības grupām  vides, rotaļu un atpūtas laukumu pilnveidošanai. Kā sacīja iestādes vadītāja Signeta Šveiduka, lai īstenotu visas nepieciešamās darbības, kas nepieciešamas, sapņa īstenošanai sākotnēji pietrūka vēl 500 eiro.

„Mums ir liels prieks, ka pateicoties Balgales pagasta pārvaldes vadītājam Jurim Upmalim, šim mērķim nepieciešamā papildu naudas summa pašvaldības budžetā tika atrasta, un nojumes celtniecības darbi varēja sākties. Tikpat liels paldies pienākas arī skolas saimniecības pārzinim Kārlim Dreimanim un pagasta darbiniekam Atim Jansonam, kuri nāca mums talkā, prasmīgi veicot nojumes izgatavošanas un uzstādīšanas darbus. Bērnudārza kolektīvs un audzēkņi nu vēl daudz vairāk mācību apguvei paredzētā nodarbību laika var pavadīt, darbojoties ārpus telpām labiekārtotā rotaļu stūrītī, kas kalpos gan kā vieta, kur bērniem paslēpties no lietus vai karstās vasaras saules, gan kā āra aktivitāšu centrs, gan kā estrāde bērnu priekšnesumiem,” ar lielu prieku pauda S. Šveiduka.

Jau 25 gadus Balgales pagastā atrodas pirmsskolas izglītības iestāde, kuras sākotnējais nosaukums ir „Lācēns”, un šis nosaukums šo gadu laikā neoficiālajā un iekšējā saziņā joprojām nav mainījies, jo tiek paturēts dziļi sirdī. Līdz 2016. mācību gada noslēgumam pirmsskolas grupas atradās Balgales pagasta pārvaldes ēkā, bet 2017./2018. mācību gads tika uzsākts Dursupes pamatskolas telpās, tobrīd „zem viena jumta” ar skolēniem. Savukārt vēl pēc viena gada visas Dursupes skolas telpas pilnībā tika pielāgotas pirmsskolas grupu vajadzībām.

„Šobrīd tiek plānoti darbi, lai kādreizējā skolas datorklasē iekārtotu estētisku  „sajūtu telpu” mūsu bērniem. Telpas iekārtojums tiks veidots tā, lai  bērni  tur varētu brīvi darboties, atpūsties, rotaļāties, lasīt grāmatas, staigāt pa baskāju jeb sajūtu taku. Šī telpa būs tā, kurā bērni varēs atpūsties no mācību procesa. Mēs lepojamies ar sakoptu vidi mums apkārt, kuras iekārtošanā lielākie palīgi mums ir bērnu vecāki, kas aktīvi piedalās pirmsskolas rīkotājās talkās,” ar nākotnes plāniem padalās Dursupes pirmsskolas izglītības grupas skolotāja Lelde Damlice.