Drošība
att

24. martā Talsu novada pašvaldībā notika Civilās aizsardzības komisijas (CAK) sēde. Sanāksmes darba kārtība bija veltīta Talsu novada sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības (CA) plāna prezentēšanai. Sēde noslēdzās ar apmācības procesu, veicot apdraudējuma teorētiskā scenārija izspēli un analizējot CAK rīcību šādā situācijā.

Saskaņā ar Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumu CA ir pasākumu kopums, ko īsteno valsts un pašvaldību institūcijas un sabiedrība, lai nodrošinātu cilvēku, vides un īpašuma drošību, kā arī atbilstošu rīcību katastrofas un katastrofas draudu gadījumā.

Apvienojoties iepriekšējiem novadiem, Talsu novada sadarbības teritorijas CA plāns ir pilnībā jauns dokuments ar tā ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) modeli, kas katastrofu vai apdraudējumu gadījumā ļautu CAK ātri un konstruktīvi reaģēt uz radušos situāciju un draudiem.

„Pašvaldība veic virkni uzdevumu, kas noteikti CA plāna izstrādes procesā. Lai katastrofu pārvaldīšana būtu koordinēta, tiek izvērtētas iespējas nodrošināt iedzīvotāju evakuāciju no katastrofas apdraudētajām vai skartajām teritorijām, kā arī šo iedzīvotāju uzskaites, pagaidu izmitināšanas, ēdināšanas un sociālās aprūpes iespējas. Šobrīd tiek ieguldīts apjomīgs darbs, apzinot tuvumā esošos bīstamos objektus un sekas, kādas var rasties katastrofas gadījumā. Tāpat aktīvi strādājam pie rīcības jautājumiem, kas jāpārzina ikvienam sabiedrības loceklim ārkārtas situācijās. Sabiedrības informētībai un apmācībai ir ļoti liela nozīme,” informēja Talsu novada pašvaldības Personāla vadības nodaļas darba aizsardzības daļas vadītāja Evita Bērziņa.

Talsu novada sadarbības teritorijas CA plāna izstrādē tika iesaistīts starptautiskais konsultāciju uzņēmums SIA „Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta CA pārvaldes priekšnieks Ivars Nakurts atzinīgi izteicās par izstrādāto plānu, jo īpaši tā ĢIS modeli, raksturojot to kā veiksmīgu un inovatīvu pieeju gan izstrādes procesam, gan tālākam darbam.

Lai stiprinātu pašvaldības gatavību iespējamām krīzes situācijām, CAK sēdes otrajā daļā tika realizēta CA komisijas apmācība – izspēlēts viens katastrofas draudu gadījums. SIA „Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” vecākais konsultants Andris Maurāns norādīja, ka šādas mācības ir vērtīgas, jo tajās komisijas locekļi skaidrāk apzinās un izprot savu lomu un atbildību attiecīgās krīzes situācijās.

Renāte Freiberga