Drošība Izglītība Novadā

Ziņa papildināta ar pirmo rindkopu.

Šīs dienas laikā jau atkārtoti saņemts spridzināšanas draudu e-pasts. Lai arī ņemam vērā, ka terorisma draudu līmenis valstī ir zems, Talsu novadā vēl joprojām spēkā aicinājums pēc šāda e-pasta saņemšanas veikt iestādē esošo personu evakuāciju un nekavējoties ziņot Valsts policijai!

Jau ziņots, ka vakar, 10. oktobra, rītā aptuveni 300 Latvijas skolas saņēmušas e-pasta vēstuli par potenciāliem terorisma draudiem. Savukārt naktī uz trešdienu, 11. oktobri, līdzīgus draudu e-pastus saņēmuši arī aptuveni 400 bērnudārzi, solot, ka iespējama spridzekļa detonācija notikšot pulksten 10. Rūpējoties par bērnu un darbinieku drošību, šobrīd notiek bērnu un mācībspēku evakuācija no pirmsskolas izglītības iestādēm.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks atgādina, ka Valsts policija šos draudu e-pastus vērtē kā zema līmeņa draudus.

„Šī ir mērķtiecīga akcija, kas tiek izplatīta ar mērķi destabilizēt situāciju un traucēt izglītības iestāžu darbu. Jāsaprot, ka šis nav vienkāršs noziedznieks bez īpašām informācijas tehnoloģiju zināšanām, kas būtu vienkārši atrodams,” intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam „Rīta panorāma” sacīja Ruks, skaidrojot, ka policija sadarbojas arī ar starptautiskajiem partneriem.

Talsu novada Izglītības pārvalde, konsultējoties ar Talsu novada pašvaldības policiju, šorīt pieņēma lēmumu par bērnu un darbinieku evakuāciju.

„Neskatoties uz to, ka Valsts policija informējusi, ka terorisma draudu līmenis Latvijā saglabājas zems, un policija vērsusi uzmanību, ka satraukumam nav pamata, aicinu tās pirmsskolas izglītības iestādes, kuras saņēmušas šāda veida draudu ziņas, sagatavot bērnus īslaicīgai evakuācijai, izvest viņus ārā no telpām, dodoties uz tuvāko norādīto evakuācijas pulcēšanās vietu, tautas nama zāli, bibliotēkas telpu vai citviet. Bērniem un darbiniekiem izglītības iestāžu zonās nav ieteicams atrasties laika posmā no 10.00 līdz 11.00. Pēc tam var atgriezties atpakaļ savās izglītības iestādēs,” norāda Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

Šobrīd no lielā ienākošo zvanu daudzuma saistībā ar saņemtajām vēstulēm par iespējamiem drošības riskiem ir noslogots Valsts policijas tālrunis 110. Valsts policija ir nosūtījusi visām pirmskolas izglītības iestādēm un atsevišķām skolām rekomendācijas kā rīkoties, aicinot tām sekot. Valsts policija atgādina, ka šādās situācijās ir svarīgi saglabāt mieru un rīkoties racionāli.

Policija turpina izmeklēšanu un dara visu iespējamo, lai šo noziegumu atklātu.

Vienlaikus aicinām vecākus ar bērniem pārrunāt un pārskatīt interneta vietņu un to satura lietošanu, tostarp dažādās telegram grupās, kur pausta informācija par šiem notikumiem un tālāk nedalīties ar šo saturu.