Novadā
VARAM vizīte

5. aprīlī Talsu novadu reģionālajā darba vizītē apmeklēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministre Inga Bērziņa. Ministre tikās ar Talsu novada pašvaldības domes deputātiem, lai apspriestu sarežģīto finanšu situāciju pašvaldībā, kā arī dotu ieteikumus no ministrijas puses.

Tikšanās sākumā I. Bērziņa pateicās domes vadībai, deputātiem un izpildvarai par darbu tik sarežģītā finanšu situācijā. Ministre norādīja, ka šogad vairākām pašvaldībām ir sarežģīta budžeta situācija, tomēr atzina, ka Talsu novada pašvaldībā situācija nav pati sliktākā.

Kā norādīja domes vadība, tad šobrīd ieņēmumi pildās labi, tomēr tas nav viennozīmīgi vērtējams, jo ir jūtams iedzīvotāju skaita samazinājums. Izdevumi nav mazi, tiek strādāts pēc apstiprinātā rīcības plāna. Darba atmosfēra pašvaldībā ir saspringta, tomēr tā tiek risināta.

Ja salīdzina šo gadu ar 2023. gadu, tad finansējums, ko pašvaldība saņem no Iedzīvotāju ienākuma nodokļa un Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda, ir samērā līdzīgs, tomēr to nevar vērtēt viennozīmīgi, jo iedzīvotāju skaits samazinās, kas faktisko naudas plūsmu nepalielina. Kā norādīja ministre, tad šādu situāciju iezīmējušas vairākas pašvaldības. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pieaugums ir likumsakarīgs, jo no 1. janvāra daudzviet tika paaugstinātas algas, kas arī atspoguļojas šī nodokļa ieņēmumos.

VARAM priekšlikums valdībai ir turpmāk veidot nacionālo reģionālo attīstības fondu, kas būtu valsts investīciju programma pašvaldībām – ikgadēji pašvaldībām atvēlēt kopumā aptuveni 75 miljonus, bet precīzi šis skaitlis būtu atkarīgs no valsts budžeta un ekonomiskās izaugsmes kopumā. Plānots, ka viena pašvaldība varētu ik gadu saņemt aptuveni 1,5 – 2 miljonus ar nosacījumu, ja tiek īstenotas valstij nozīmīgas programmas, šajā gadījumā tā būtu izglītības ekosistēmas izveide.

Pašvaldības vadība arī norādīja, ka saistībā ar skolu ekosistēmas pilnveidi, viens no nosacījumiem bija pagastu teritoriālo centru sasniedzamība – ceļu attīstība. Šobrīd novadā ir divi problemātiskie ceļu posmi  Talsi – Ķūļciems un Talsi – Roja. Ceļam Talsi – Roja šobrīd ir izstrādāts tehniskais projekts, bet projekta īstenošanai nav rasts finansējums. Jautājums par konkrētajiem ceļa posmiem sarunas laikā palika atvērts, tomēr I. Bērziņa solīja „turēt roku uz pulsa”, lai šo abu posmu sakārtošana tiktu iekļauta ceļu sakārtošanas prioritārajā sarakstā.

Vēl tika runāts par azartspēļu aizliegumu, vēja parku attīstību un jūras krasta aizsargjoslas ierobežojumiem nākotnē. Sarunas noslēgumā ministre vēlreiz atzinīgi novērtēja šī brīža saspringto darbu, kas tiek veikts Talsu novada pašvaldībā.

Pēc tikšanās pašvaldībā ministre apmeklējas Pašvaldības policiju, kur apsprieda pašvaldības vēlmi izveidot digitalizācijas centru Talsos, apvienojot vairākas funkcijas, tai skaitā Pašvaldības policijas un vienota zvanu centra funkcijas. Savukārt SIA „AAS „Piejūra”” poligonā „Janvāri” ministre aplūkoja projekta „Tādu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveide poligonā „Janvāri”, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi” attīstības gaitu un pārrunāja aktualitātes atkritumu apsaimniekošanā.

VARAM vizīte