Tūrisms

20. martā kinoteātrī „Auseklis” norisinājās tūrisma uzņēmēju, pakalpojumu sniedzēju, mājražotāju, nozares profesionāļu un dažādu pašvaldības jomu pārstāvju tikšanās, lai diskutētu par tūrisma attīstības un sadarbības iespējām Talsu novadā. Tikšanās laikā klātesošie tika iepazīstināti ar tūrisma aktualitātēm un plāniem, kā arī diskusijās kopā ar uzņēmējiem un pašvaldības pārstāvjiem tika apspriestas tūrisma attīstības problēmas, to iespējamie risinājumi un dažādi priekšlikumi veiksmīgas darbības nodrošināšanai.

Arī šogad Talsu novada Tūrisma informācijas centrs aicināja tūrisma nozares pārstāvjus uz tikšanos, lai pārrunātu aktualitātes nozarē, aizvadītās sezonas tūrisma nozares darbības sasniegumus un informētu par vairākiem tūrisma nozarei nozīmīgiem jautājumiem. Līdztekus pasākumā ar noderīgu informāciju dalījās Talsu novada pašvaldības, Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģiona un Uzņēmējdarbības atbalsta komisijas pārstāvji un vietējie uzņēmēji.

Tikšanās laikā, kas pulcināja kopā ap 80 dalībnieku, tika ziņots par Talsu novada tūrisma attīstības plānu 2022.–2025. gadam, par Talsu novada zīmolvedību, noteikumiem un kārtību attiecībā uz ceļa zīmēm, saistošajiem noteikumiem reklāmas objektu un informācijas zīmju uzstādīšanai, Dabas aizsardzības pārvaldes apsaimniekotajiem objektiem un to pārvaldību. Tāpat tika sniegta informācija par esošo situāciju pie oficiālajām izejām uz jūru, kā arī graustu un pamesto īpašumu problēmu novadā.

Talsu novada Tūrisma informācijas centra speciāliste tūrisma jomā Līva Maķe dalībniekus informēja ne tikai par tūrisma aktualitātēm un tendencēm Talsu novadā, bet arī lielākajām plānotajām aktivitātēm tūrismā šajā gadā. Tostarp tika stāstīts par „Mājas kafejnīcu dienām” un jau iesākto tradīciju novadā – „Pankūku nedēļu”, kas arī šogad norisināsies oktobrī un, kā stāsta Līva, ir viens no radošajiem piemēriem, kā nesezonā piesaistīt vairāk apmeklētāju.

Vērtīgu informāciju klātesošajiem sniedza arī Vika Kacēviča, „Mājas kafejnīcu dienu” dalībniece, „Mūsmājas” saimniece, aicinot vietējos uzņēmējus aktīvi iesaistīties plānotajās aktivitātēs.

„„Mājas kafejnīcu dienās” kopā ar ģimeni plānojam piedalīties jau trešo gadu. Tā ir lieliska iespēja izrauties no ikdienas un piedzīvot ko jaunu. Atverot savas mājas durvis apmeklētājiem, bez strukturētas plānošanas neiztikt – tas noteikti ir visa pamatā. No dalības pasākumā var iegūt daudz pozitīvu emociju, un tā ir sadarbība ne tikai ar tuvākajiem ģimenes locekļiem, bet kaimiņiem, draugiem un pat lauksaimniekiem, kas, lai nodrošinātu pasākumu, palīdz nodrošināt gan ar dārza mēbelēm, gan traukiem, gan izejvielu un pārtikas produktu piegādi vai citām nepieciešamajām lietām. Neapšaubāmi, tas ir liels darbs, kas mijas ar izaicinājumiem, taču, ja es varu ar savu sirdsdarbu dot mīlestību un vairot to citos, tas noteikti vainagojas ar gandarījumu un prieku,” savos iespaidos dalās V. Kacēviča.

„Ikviens tūrisma uzņēmējs Latvijā ir dulls! Tūrisma periods mūsu klimata dēļ ir tik īss, ka apbrīnoju ikvienu, kurš ir gana drosmīgs un nolemj mesties iekšā nezināmajā, lai mēģinātu. Aicinu tūrisma uzņēmējus būt atvērtiem arī nestandarta idejām, uzdrošināties realizēt unikālus un neparastus tūrisma projektus. Mēs varam Talsu novadu pozicionēt kā ekskluzīvu tūrisma galamērķi – mums ir liels dabas dots potenciāls, ko noteikti vajag izmantot. Tāpat svarīgi ir darboties kopā un atbalstīt vienam otru, lai tūristiem būtu pie mums interese uzkavēties ilgāk nekā tikai vienu dienu,” ieskicējot nākotnes vīziju virzienu un jomas attīstības redzējumu, stāstīja Kalvis Kalniņš, Talsu novada pašvaldības Tūrisma informācijas daļas vadītāja pienākumu izpildītājs.

Uzņēmējdarbības procesu plānošanā svarīgi ir arī pašvaldības pieņemtie lēmumi un plānotās aktivitātes. Noslēdzot šo tikšanos, Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa atzina: „Paldies uzņēmējiem, tūrisma nozarē strādājošajiem un pārējiem speciālistiem par tikšanos un dalību pasākumā! Šādas tikšanās ir ļoti nepieciešamas, lai mēs iepazītu viens otru, veidotu un attīstītu dažāda veida sadarbības. Tas ir ļoti būtiski. Vienlaikus jāatzīst, ka ar „paldies” ir krietni par maz, mani nomāc nepadarītā darba izjūta, jo ir tik daudz nepabeigtu lietu, un šie ir tikai pirmie soļi. Savstarpējas sadarbības trūkums starp visiem spēlētājiem kavē tūrisma attīstību, ir jāiet krietni tālāk. Šobrīd katrs rušinām savu dārziņu, bet Talsu novadam jābūt kā lielam dārgakmenim, kas jāslīpē kopā. Pašvaldības rīcībā ir daudz un dažādu rīku, kas var veicināt praktiskus uzlabojumus. Esmu saklausījusi vairākas tēmas un jautājumus, ko nepieciešams risināt, tāpēc no savas puses varu apsolīt meklēt un atrast kopīgas atbildes. Ir svarīgi dzirdēt vienam otru un neizlaist šo pavedienu.”

Uzņēmējdarbība ir mūsu novada „asinsrite’, ko jāstiprina un jāveido kopā, tādēļ paldies visiem Talsu novada tūrisma uzņēmējiem, kuri atrada laiku dalībai un diskusijai!

Renāte Freiberga