Kultūra Talsi
Talsu koru apriņķa amatieru koru dziesmu diena

6. un 7. aprīlī Talsu Valsts ģimnāzijā valdīja dziesmota noskaņa, jo tikās Talsu novada amatieru kori un vokālie ansambļi, lai izdziedātu šajā sezonā jaunapgūto repertuāru.

Talsu novada koru apriņķa koru Dziesmu dienā 6. aprīlī tikās astoņi kori: Talsu Tautas nama senioru koris Atbalss”, Talsu Tautas nama sieviešu koris Vaiva”, Talsu Tautas nama jauktais koris Uz augšu”, Laucienes Kultūras nama jauktais koris Lauciene”, Balgales BLPC sieviešu koris Balgale”, Mērsraga Tautas nama sieviešu koris Pa vējam”, Talsu 2.vidusskolas jauktais koris Talsis” un Rojas Kultūras centra sieviešu koris Kalva”. Vēlam veselību Dundagas Kultūras pils jauktā kora un Valdemārpils un Lubes kultūras nama jauktā kora Akords” diriģentei Dacei Šmitei, lai jau nākamajos svētkos visi Talsu novada kori tiktos vienuviet.

Dziesmu dienā kori izdziedāja jaunapgūto repertuāru, kuru cītīgi gatavojuši, lai piedalītos kādos no Latvijas Nacionālā Kultūras centra rīkotajos svētkos – Emiļa Melngaiļa Dziesmu svētkos Emilim Melngailim 150. Korsa” Rucavā, Pirmajiem dziedāšanas svētkiem Dikļos 160” un Senioru koru svētkos Salacgrīvā.

Talsu koru apriņķa koru virsdiriģents Gints Ceplenieks šajā pasākumā bija uzaicinājis piedalīties savu kolēģi, komponistu Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas Diriģēšanas nodaļas vadītāju Andri Kontautu, kurš koru un ansambļu vadītājiem vadīja meistarklasi: Emilis Jūlijs Melngailis 150!” Ar duijriteni uz Rucavas muižas kalnu. Latviešu tautas mūzika jeb skaņotās gara mantas”” (Teorētiskais pamatojums 2024. gada 8. jūnija dziesmu dienai Rucavā un pirmie soļi tautasdziesmu aranžēšanā.)

Svētdienas rītā kormūziku nomainīja 14 novada vokālo ansambļu skanīgās balsis koncertā Zeme šūpojas un ūdeņi dzied”. Koncertā piedalījās: Pastendes Kultūras nama senioru vokālais ansamblis „Irbenājs”, Lībagu BLPC senioru vokālais ansamblis „Kamenes”, Vandzenes Tautas nama senioru vokālais ansamblis „Ozolzeme”, Valdemārpils un Lubes kultūras nama senioru vokālais ansamblis „Dardedze”, Virbu kultūras nama jauktais vokālais ansamblis „Ziemeļkūri”, Pastendes Kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis „Harmonija”, Lībagu BLPC sieviešu vokālais ansamblis „Alba”, Vandzenes Tautas nama sieviešu vokālais ansamblis „Vārpa”, Valdemārpils un Lubes kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis „Kaprīze”, Valdgales Tautas nama sieviešu vokālais ansamblis „Gamma”, Laidzes BLPC sieviešu vokālais ansamblis „Puķuzirnis”, Stendes Tautas nama sieviešu vokālais ansamblis „Gaisma”, Spāres muižas sieviešu vokālais ansamblis „Varavīksne”, Stendes tautas nama vīru vokālais ansamblis „Stende”.

Pēc aizvadītās muzikālās nedēļas nogales Talsu apriņķa koru virsdiriģents Gints Ceplenieks atzina, ka vērtēt citam citu ir, protams, ļoti sarežģīti un izaicinoši, tomēr ļoti noderīgi. Šāda prakse tiks ieviesta arī turpmāk, jo iespējams, kāda kolēģa pateiktie vārdi ir daudz nozīmīgāki nekā profesionāla žūrijas locekļa komentāri.

Atzinīgi koru un vokālo ansambļu sniegumu vērtēja un ar praktiskiem ieteikumiem kolektīvu vadītājiem dalījās arī Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas Diriģēšanas nodaļas vadītājs Andris Kontauts. Pēc šīm divām dziesmotajām dienām es beidzot saprotu, kur Gints smeļas to enerģiju un pozitīvismu. Talsos dzied, un dzied ļoti labi, “ atzina Andris.

Dziesmu dienas organizē Talsu Kultūras centrs sadarbībā ar Talsu koru apriņķa koru virsdiriģentu Gintu Ceplenieku. Paldies Talsu Valsts ģimnāzijai par viesmīlīgo uzņemšanu!