Sasmakas ezera slūžas

Noslēdzies Kurzemes plānošanas reģiona un tā astoņu partneru vairāk nekā divus gadus kopīgi īstenotais Interreg Latvijas–Lietuvas programmas projekts Nr.LLI-449 „Ezeru pārvaldība un apsaimniekošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā” (LIVE LAKE). Projekta īstenošanas rezultātā ir uzlabojusies ezeru apsaimniekošana un pārvaldība. Talsu novadā projekta ietvaros ir pārbūvētas Sasmakas ezera slūžas un izstrādāti ezera ekspluatācijas noteikumi.

Publiskie ūdeņi ir nozīmīgs resurss, to pārvaldībai un izmantošanai jābūt ilgtspējīgai. Ūdens resursu apsaimniekošanas mērķis ir nodrošināt labu ūdens kvalitāti, veicināt ilgtspējīgu un pārdomātu izmantošanu.

Projekts „Ezeru pārvaldība un apsaimniekošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā” tika īstenots Interreg Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ietvaros no 01.03.2021.–31.05.2023. Projekta kopējās izmaksas ir 981 750 eiro, projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 834 490 eiro.

Kurzemes plānošanas reģions šajā projektā ir bijis vadošais partneris, nodrošinot gan projekta sagatavošanu, gan ieviešanas administrēšanu, kā arī īstenojis pasākumus gan projekta partneru no Latvijas un Lietuvas, gan mērķa grupu izglītošanu un pieredzes apmaiņu.

Projekts aptver desmit ezerus un vienu ūdenstilpni Kurzemē, un trīs ezerus Ziemeļlietuvā. Projekta rezultātā ir paaugstināta iesaistīto partneru kapacitāte veikt ezeru resursu apsaimniekošanu, nodrošinot gan ieguldījumus infrastruktūrā, gan jaunas zināšanas, gan uzlabojot teritoriju pārvaldību.

Talsu novada pašvaldība pērnā gada februārī ir īstenojusi Sasmakas ezera slūžu pārbūvi, lai samazinātu plūdu risku un nodrošinātu fiksētu ūdens līmeni. Esošās slūžas bija avārijas stāvoklī, realizējot projektu nodrošināts stabils ūdens līmenis, nodrošinot piemērotu vidi dažādu zivju sugu attīstībai un putnu ligzdošanas vietu saglabāšanai. Būvdarbus veica SIA „Valkas meliorācija”, kopējās būvniecības izmaksas 151 568,90 eiro, ieskaitot PVN.

Otra no projekta aktivitātēm ir Sasmakas ezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumu izstrāde. 2022. gada novembrī SIA „Saldūdeņu risinājumi” sadarbībā ar Sasmakas ezera apkārtnes iedzīvotājiem un citiem interesentiem izstrādāja ezera apsaimniekošanas noteikumus, kas dod iespēju uzlabot ezera pārvaldību, lai nodrošinātu ūdeņu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos, saglabātu un uzlabotu ezera ekoloģisko kvalitāti, kā arī saskaņotu ezera lietotāju intereses.

Projekta LIVE LAKE ietvaros arī citiem Kurzemes ezeriem – Durbes, Usmas un Puzes ezeriem – izstrādāti ezeru ekspluatācijas noteikumi, bet dabas liegumam „Tosmare” ir izstrādāts un apstiprināts dabas aizsardzības plāns. Savukārt Plateļu ezeram Lietuvā ir izstrādāts plāns ūdens kvalitātes uzlabošanai.

Tāpat desmit ezeru apsaimniekošanas uzlabošanai gan Latvijā gan Lietuvā veikti dažādi pasākumi, tai skaitā, aizaugumu tīrīšana, krastu atbrīvošana no atkritumiem, niedrāju apsaimniekošana, navigācijas aprīkojuma iegāde, novērošanas kameru sistēmas uzstādīšana un citas aktivitātes.

Papildu dažādām ar ezeru apsaimniekošanu saistītām aktivitātēm, projekta ietvaros notika arī izglītojoši pasākumi, tai skaitā izglītojoša kampaņa skolās fosfora un slāpekļa izmantošanas ierobežošanai. Tika organizēta un lielu atsaucību bērnu un jauniešu vidū guva arī izglītojoša kampaņa par abiniekiem Misija – KRUPIS. Izglāb princi!”, kas pievērsa sabiedrības uzmanību abinieku izzušanai. Izveidota ceļojošā pārvietojama izstāde Dzīvība ezerā” par ezeru attīstību un dabas vērtībām. Dabas aizsardzības pārvalde izveidojusi arī izglītojošu programmu un metodiskos materiālus ezeru ekosistēmu iepazīšanai. Biržu reģionālajā parkā Lietuvā ir izveidota vides izglītības istaba ar aprīkojumu, interaktīvām spēlēm un laboratorijas aprīkojumu.

Projekta rezultātā ir paaugstināta iesaistīto partneru kapacitāte veikt dabas resursu apsaimniekošanu, nodrošinot gan ieguldījumus infrastruktūrā, gan jaunas zināšanas, gan uzlabojot teritoriju pārvaldību.

Interreg logo