Sociālā aizsardzība

Straujā energoresursu cenu kāpuma dēļ, kas apkures sezonas laikā būtiski palielina ikviena ikmēneša izdevumus, arī Talsu novada iedzīvotāji no 1. oktobra aktīvi piesakās valsts noteiktajiem energoresursu atbalsta veidiem, tostarp malkas, granulu vai brikešu iegādes izmaksu daļējai segšanai.

Līdz 31. oktobrim pašvaldībā saņemti 6099 pieteikumi no mājsaimniecībām, kas mājokļa apkuri sezonas laikā nodrošina ar malku, granulām vai briketēm. Valsts atbalstam par malkas iegādi iesniegti 5970 pieteikumi, savukārt par granulu vai brikešu iegādi – 129.

Oktobrī visvairāk energoresursu kompensāciju pieteikumu pašvaldība saņēmusi elektroniski, kas liecina, ka iedzīvotāji izmantojuši ērtāko un ātrāko pieteikšanās veidu. Vietnē epakalpojumi.lv kopumā iesniegti 3260 pieteikumi, tostarp 77 par granulām vai briketēm, savukārt par malku saņemti 3183 pieteikumi.

Nedaudz mazāk pieteikumu mājokļu apkures kompensēšanai iesniegti klātienē. Kopumā saņemti 2837 pieteikumi, tostarp 2787 par malku, bet par granulām vai briketēm – 52.

Kompensāciju izdevumu administrēšanu pašvaldībā šobrīd nodrošina 25 darbinieki, tostarp gan sociālā dienesta speciālisti, gan pagastu un pilsētu pārvalžu darbinieki, kā arī atsevišķās vietās to veic bibliotekāri. Šo darbinieku galvenais uzdevums ir ikvienam apmeklētājam sniegt ne tikai skaidrojumu par iespējām pieteikties atbalstam, bet arī nepieciešamības gadījumā palīdzēt pieteikuma iesniegšanas procesā, lai pēc iespējas vairāk novada iedzīvotāju saņemtu valsts apmaksātu finansiālu palīdzību.

Talsu novada pašvaldībā lielāko daļu pieteikumu veido iesniegumi par malku bez pirkuma apliecinājuma, kas nodrošina vienreizēja pabalsta 60 eiro apmērā saņemšanu. Ir gadījumi, kad, izvērtējot pieteikumus, iedzīvotājam nākas saņemt atteikumu atbalsta izmaksai. Tas visbiežāk saistīts ar mājokļa īpašumu vai lietošanas tiesības apliecinošu dokumentu neesamību, kā arī nesakārtotām īpašumtiesībām. Atsevišķos gadījumos sadarbībā ar pašvaldības speciālistiem ir rasts risinājums, lai pamatotu atbalsta saņemšanu. Problēmas iezīmējās saistībā ar piešķirtā finansējuma saņemšanu, ja iesniedzējam nav konts, uz ko pārskaitīt atbalsta maksājumu, taču šobrīd arī šis jautājums tiek risināts.

Ja oktobra sākumā apmeklētāju skaits klātienē bija ļoti intensīvs, tad šobrīd tas ir mazinājies. Arī elektroniski iesniegto pieteikumu skaits šobrīd vairs nav tik liels, tāpat iedzīvotājiem neskaidrie jautājumi, saistībā ar koksnes kurināmo pabalstu saņemšanu, kļūst arvien mazāk.

Pašvaldība atgādina, ka vienreizējam atbalstam par malku, kas iegādāta līdz 31. augustam, bet nav maksājumu apliecinoša dokumenta, var pieteikties līdz 30. novembrim. Savukārt malkai, kas iegādāta no 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim, pieteikumu iesniegšanas termiņš ir līdz 30. aprīlim. Ja mājsaimniecība apkurei izmanto granulas vai briketes, pieteikumu kompensācijai var iesniegt līdz nākamā gada 30. aprīlim. Savukārt no 1. novembra līdz 2023. gada 31. maijam tiek pieņemti iesniegumi, par elektroenerģijas izmantošanu mājokļa apkurei.

Pieteikties atbalstam arī turpmāk var gan izmantojot e-pakalpojumu portālu www.epakalpojumi.lv, gan arī klātienē Sociālajā dienestā (Kareivju ielā 7, Talsos), valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros Mērsragā, Rojā un Dundagā, pilsētu un pagastu pārvaldēs, kur deklarēta dzīves vai īpašuma atrašanās vieta.

Linda Pavlovska-Dišlere