Talsi Vide

Kad vasaras zaļojošo koku un krūmu lapas sāk krāsoties, rudens ierasti tiek pavadīts, grābjot un savācot sabirušās lapas. Tomēr lapu grābšana un aizvešana nav videi draudzīgākais risinājums, un, lai šo darbu atvieglotu un padarītu racionālāku, šoruden Talsu pilsētas pārvalde nolēmusi vairākās pilsētas vietās lapas sasmalcināt, pļaujot tās ar traktoru, un atstāt izklaidus, veidojot mēslojumu augsnei.

Oktobris un novembris ir laiks, kad par neatņemamu pilsētu un pagastu ainavas sastāvdaļu kļūst lieli plastmasas maisi, kuros vāc nokritušās lapas. Tāpat, ja kādreiz lapu savākšana tika veikta ar grābekļiem, tad tagad ar šo uzdevumu tikt galā ir daudz vienkāršāk, izmantojot citus risinājumus.

Neatkarīgi no tā, vai lapas tiek savāktas plastmasas maisos vai konteineros, jautājums par to, cik videi draudzīgi ir tās izvest no pilsētas, gaisā virmo jau sen. Šķiet nepareizi, ka lapas, kas dabiski krīt no kokiem, tiek vienkārši uzskatītas par kaitīgiem atkritumiem. Ne velti saka, ka lapas ir zaļais zelts un barības vielas augiem. Tās sadalās un tās satur daudz oglekļa, no lapām var iegūt lielisku mulču, kompostu un pat mēslojumu.

„Lapu vākšanā un grābšanā jāiegulda liels darbs, laiks un degviela aizvešanai, ir arī tēriņi papildu atkritumu maisu iegādei, tāpat lapu nonākšana atkritumos ir neekoloģiska. Ņemot vērā citu pašvaldību pozitīvo pieredzi, kā ātri un veiksmīgi tikt galā ar kritušo koku lapu kārtu, šogad daudzviet pilsētā iecerēts veikt lapu sasmalcināšanu jeb pļaušanu ar traktoru. Tas būs tāds kā pilotprojekts, un tad arī redzēsim rezultātus un varēsim izdarīt secinājumus, vai tas ir vienkāršākais risinājums, kā apsaimniekot koku lapas. Ne vienu reizi vien ir dzirdēts, ka lapu vākšana arī izjauc dabisko vielu apriti un atņem kokiem barības vielas, tāpēc ceru, ka ar šo jaunieviesto praksi nodrošināsim augsnei arī labu mēslojumu. Darbus plānots sākt Pionieru parkā 1. maija ielā, pēc tam paredzēts tos turpināt Vilkmuižas ezera un Talsu dendroloģiskā parka apkārtnē,” turpmākos darbus iezīmē Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers.