Strazde

Septembra sākumā tēlnieka Viļņa Titāna veidotajam dabas objektam „Zaļā saule” apritēs 27 gadi. Lai arī šo gadu laikā to skāris laika zobs, un vides objekts jau pārdzīvojis divas rekonstrukcijas, 2021. gada pavasarī tas tika izpostīts cilvēku tīšu rīcību rezultātā. Visbeidzot ir pienācis laiks, kad uzsākta vides objekta detaļu atjaunošana un jau nākammēnes „Zaļā saule” atkal rotās Strazdi.

Sākotnēji „Zaļo sauli” savām rokām darinājis Strazdes pagasta iedzīvotājs, galdnieks Ilgonis Liekmanis. Ilgonis piemiņas zīmi veidojis divas reizes – gan tās dzimšanas brīdī 1996. gadā, gan arī pēc tam, kad bija nepieciešama tās atjaunošana, 2008. gadā.

Jūlijā Talsu novada pašvaldības Lībagu pagasta un Strazdes pagasta apvienības pārvalde veica cenu aptauju un zemsliekšņa iepirkumu procedūru par „Vides objekta „Zaļā saule” atjaunošanas darbiem Strazdes pagastā”, kā rezultātā tiesības veikt vides objekta atjaunošanas darbus ieguva SIA „Pretpils”.

Vides objekta „Zaļā saule” pamati tiks izgatavoti no pamata blokiem, kas izvietoti trīsstūra veidā. Uz tiem tiks piestiprināts pamata rāmis, kas izgatavots no koka dēļiem, savukārt zīmes kvadrāts izgatavots no līmētiem un ar skrūvēm sastiprinātiem dēļiem. Vadoties pēc kvadrāta iekšējā izmēra, tiks izgatavots „Saules” aplis, bet apļa iekšpusē būs simetriski iestrādāti „saules stari”. Konstrukcija tiks nostiprināta ar četrām statnēm un ar četrām trošu atsaitēm. Tāpat kā ierasts, koka konstrukcijas krāsojums paredzēts oranžs un, tā kā sākotnēji šis vides objekts ticis izgatavots no lapegles koka materiāliem, tad arī šajā reizē plānots, ka tiks izmantots lapegles materiāls vai analogu koku materiāli, kas ir noturīgi pret dažādām vides iedarbībām.

„Drīzumā autentiskā vides objekta „Zaļā saule” atjaunošana atradīsies fināla taisnē – šobrīd tiek gatavotas jaunās konstrukcijas, un vēsturiskās konstrukcijas tiks saglabātas kā pastāvoša vēstures liecība, jo atjaunošanas process atbilst iepriekšējo detaļu izgatavošanas specifikācijai. Tiek plānots, ka vides objekta elementu uzstādīšana tiks pabeigta līdz septembra beigām,” stāsta Ivars Maķevics, Talsu novada pašvaldības Lībagu pagasta un Strazdes pagasta apvienības pārvaldes saimniecības daļas vadītājs.

Ņemot vērā, ka vides objekta nodarītos bojājumus radījis zināms transportlīdzeklis, tad darbi tiek veikti no OCTA apdrošināšanas finansējuma par 14 946,25 eiro.