Dundaga

Lokālplānojuma izstrāde saskaņā ar Talsu novada domes lēmumu ļaus vēja parka attīstītāja SIA Eolus” uzņēmumam SIA Valpene wind” realizēt vēja elektrostacijas projektu Talsu novadā, Dundagā. Projekts paredz izbūvēt vēja turbīnas ar kopējo jaudu līdz pat 270 MW. Noslēgumam tuvojas arī ietekmes uz vidi novērtējuma process.

Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka līdzšinējā sadarbība ar vietējo pašvaldību, zemes īpašniekiem, vides un dabas ekspertiem, kā arī rūpīgi pārdomātā projekta plānošana, ļauj cerīgi lūkoties uz projekta īstenošanas laika plānu, lai zaļās elektroenerģijas ražošana Dundagā, izmantojot teritorijas labvēlīgos ģeogrāfiskos apstākļus, jau tuvāko gadu laikā kļūtu par realitāti. Šī gada 27. aprīlī Talsu novada dome pieņēmusi lēmumu par lokālplānojuma izstrādes uzsākšanu SIA Valpene wind” vēja parka ierīkošanai.

SIA Eolus” valdes locekle Inga Āboliņa norāda, ka lokālplānojuma izstrāde ir vēl viens apliecinājums projekta pozitīvai virzībai, ievērojot visas likumdošanā noteiktās nepieciešamās darbības. Jāuzsver, ka jau ar lielāko daļu no zemju īpašniekiem SIA Valpene wind” vienojusies par projekta izbūvi.

Turpina I. Āboliņa: Bez lokālplānojuma, kas nepieciešams ikvienai vēja parka iecerei, projekta ceļš uz būvniecību nav iespējams. Esmu pārliecināta, ka iecerētais projekts, kas pēc tā īstenošanas varētu nodrošināt  līdz pat 14% no Latvijas elektrības patēriņa, būs nozīmīgs  solis ceļā uz  enerģētisko  neatkarību. Tieši tāpēc augstu vērtēju Talsu novada pašvaldības atbalstu, kas ļauj ar teritorijas plānošanu saistītos jautājumus risināt atbilstīgi ietekmes uz vidi novērtējumā noteiktajam, respektējot dabas vērtības.”

Jāuzsver, ka jau līdz šim ir veikti vēja parka plānošanas laikietilpīgākie darbi – veikti putnu pētījumi, pētīti sikspārņi un citas dabas vērtības teritorijā, domāts par to, kā vēja stacijas piegādāt, un kur būvēt, paralēli attīstītāja vīziju saskaņojot ar zemes īpašniekiem.

Vēl gan savs gala vārds būs jāsaka gan Vides pārraudzības valsts birojam, gan Talsu novada pašvaldībai, kuru dotie priekšnosacījumi tiek rūpīgi pildīti. Vienlaikus uzņēmums cieši sadarbosies ar iedzīvotājiem, par projektu spriežot gan atlikušajās darba grupu sanāksmēs, gan augustā plānotajā sabiedriskajā apspriešanā.

Kopējā vēja parka teritorija aizņems aptuveni 22 km2. Attālums no vēja elektrostacijām līdz tuvākajiem ciemiem būs lielāks par 2 km un dzīvojamās mājas no stacijām neatradīsies tuvāk par 800 m.