Kolka Mērsrags Roja Vide

Katru pavasari piekrastē sastopami ronēni, kuri izlīduši no ūdens, lai liedagā sauļotos un atpūstos. Dabas aizsardzības pārvalde aicina saudzēt aizsargājamās sugas pelēkā roņa mazuļus no suņu sakošanas un ziņot, ja sastopat savainotu roni.

Roņu mazuļi ir neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi.

Konstatējot bīstami savainotu roni Talsu novada piekrastē, aicinām sazināties ar  Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni 29461880.

Mājas dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.

Suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp:

• Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 12., 13. un 14. pants.
  • Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība” 13. pants.

Iedzīvotājiem izglītojoties un iesaistoties roņu saudzēšanā, savainoto ronēnu skaits katru gadu arvien samazinās. 2020. gada pavasarī Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori speciālistu aprūpei Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā nogādāja 18 suņu sakostus roņu mazuļus, diemžēl nevienu izglābt neizdevās. 2021. gadā saņēmām teju 500 zvanus par liedagā konstatētajiem roņu mazuļiem, kopumā uz Zoodārzu nogādāja trīs savainotus roņus. Turpmākajos gados tika novērots, ka sabiedrība aktīvi sociālajos tīklos konsultēja viens otru par pareizu rīcību, rezultātā 2022. gadā pārvalde saņēma vien 250 zvanu un uz Zoodārzu nogādāja 4 savainotus ronēnus, bet jau 2023. gadā saņemto zvanu skaits samazinājās līdz 200 un palīdzība bija nepieciešama tikai 3 roņu mazuļiem.

Plašāka informācija par to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv informācijas blokā Noderīgi sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties

Infografika par roņiem liedagā