Ģibuļi Vide
Dzelzupe

„Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” Kurzemes reģiona meliorācijas nodaļa* iesniegusi projekta pieteikumu ELFLA par Dzelzupes ūdensnotekas meliorācijas atjaunošanu, paredzot aktualizēta būvprojekta izstrādi un tā īstenošanu.

Projekts ir apstiprināts, tajā plānota Dzelzupes tīrīšana no tās ietekas Stendes upē līdz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām (NAI) Pastendē. Upes atjaunošanas termiņš projektā paredzēts laika periodā līdz 2025. gada 30. novembrim. Kopējās upes atjaunošanas izmaksas plānotas līdz 108 000 eiro.

2018. gada maijā notika neattīrītu notekūdeņu noplūde Dzelzupē Pastendē. Pēc Valsts vides dienesta apsekojuma secināts, ka valstij Talsu novada pašvaldības un Zemkopības ministrijas personā ir jānovērš piesārņojums, bet atbildība par to jāuzņemas SIA „Talsu ūdens”.

Talsu novada pašvaldība 2019. gadā piešķīra finansējumu Ģibuļu pagasta pārvaldei 4840 eiro Dzelzupes sanācijas (piesārņojuma novēršana, tīrīšana) projekta izstrādes apmaksai. 2019. gada 16. septembrī tika noslēgts līgums ar SIA „PRO AKVA” par sanācijas projekta izstrādi – projekta tāme upes tīrīšanai tobrīd sastādīja ap 50 000 eiro.

SIA „Talsu ūdens” iesniedza Talsu novada pašvaldībai ziņojumu par nepieciešamajām investīcijām 2020. gadā, lūdzot minēto summu iekļaut SIA „Talsu ūdens” budžetā. Finansējums netika piešķirts, ņemot vērā kapitālsabiedrības 2019. gada zaudējumus, kad jaunais tarifs vēl nebija stājies spēkā.

Savukārt NAI rekonstrukcijai Pastendē vēl tiek meklēts finansējums: 2020. gadā SIA „Talsu ūdens” sāka darbu pie projekta izstrādes, lai veiktu Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukciju. Šobrīd ir izstrādāts projekts attīrīšanas iekārtu rekonstrukcijai un tiek meklēts finansējumu tā īstenošanai.

* „Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” Kurzemes reģiona nodaļas atbildībā ir valsts meliorācijas sistēmas.