Lauciene

Talsu novada pašvaldības kapitāldaļu uzņēmums SIA „Talsu namsaimnieks” ir piesaistījis Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējumu, lai atjaunotu pansionāta „Lauciene” katlumāju. Nepieciešamā līdzfinansējuma nodrošināšanai kapitāldaļu uzņēmums ņems aizņēmumu Valsts kasē, bet tā galvotājs būs pašvaldība.

SIA „Talsu namsaimnieks” sniedz centralizētās siltumapgādes pakalpojumus Valdemārpilī, Sabilē, Stendē, Ģibuļu, Laucienes, Abavas, Virbu, Lībagu, Īves un Vandzenes pagastā. Tā pārraudzībā ir arī siltumenerģijas piegāde pansionātam „Lauciene”, turklāt uzņēmumam bezatlīdzības lietošanā un apsaimniekošanā ir nodota pansionāta katlu māja, tās vadības sistēma un šķūnis – skaidu noliktava.

SIA „Talsu namsaimnieks” pakalpojums ietver ne tikai siltumenerģijas nodrošināšanu ēku un būvju apsildei un karstā ūdens sagatavošanai, bet arī rūpes par esošo tīklu uzturēšanu, atjaunošanu, rekonstrukciju, energoefektivitātes paaugstināšanu, jaunu tīklu attīstību.

Jau 2022. gada jūlijā SIA „Talsu namsaimnieks” iesniedza projekta pieteikumu „Energoefektivitātes paaugstināšana pansionāta „Lauciene” katlu mājā” Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā. Tas darīts darbības programmā „Izaugsme un nodarbinātība” 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa „Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē” trešajā projektu iesniegumu atlases kārtā.

Projekta mērķis ir veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu pansionāta „Lauciene” ēku centralizētajā siltumapgādē.

Lai tiktu atrisinātas pastāvošās problēmas pansionāta „Lauciene” ēku centralizētās siltumapgādes sistēmas siltumavotā un veicinātu tā efektivitāti, plānots uzstādīt cietā kurināmā apkures katla iekārtu ar jaudu līdz 800 kW. Pēc projekta īstenošanas vidēji tiks saražota 2150 MWh/gadā siltumenerģija, izmantojot par kurināmo atjaunojamo energoresursu – šķeldu. Sasniedzot projekta mērķi un plānotos rezultātus, tiks novērstas galvenās pastāvošās problēmas pansionāta „Lauciene” ēku centralizētajā siltumapgādes sistēmā – zema siltumavota efektivitāte – ko rada salīdzinoši augsts kurināmā un elektroenerģijas patēriņš.

Projekta kopējie izdevumi ir 638 022 eiro, tai skaitā ERAF finansējums ir 247 963,20 eiro, bet uzņēmuma  līdzfinansējums būs 390 058,80 eiro, kas tiks segts, piesaistot aizņēmumu Valsts kasē, par ko galvos Talsu novada pašvaldība.

Darbus veiks SIA „EcoHeat Technologies”, to izpildes termiņš ir līdz šī gada beigām.