Izglītība Novadā

Sākoties jaunajam mācību gadam, kad daudziem skolēniem uz skolu jānokļūst ar sabiedrisko transportu, pieejami jauni reisi vairākos reģionālo autobusu maršrutos, tāpat skolēnu autobusi turpina kursēt astoņos pašvaldības izveidotajos un finansētajos maršrutos. Talsu novada skolēniem braucieni autobusos ir bez maksas.

Talsu novada noteikumi paredz, ka pašvaldība nodrošina autobusu skolēniem, kuru dzīvesvietas atrodas tālāk par trīs kilometriem no sabiedriskā transporta pieturas vai tuvākās izglītības iestādes.

No 1. septembra stājās spēkā izmaiņas vairākos reģionālo autobusu maršrutos Talsu novadā, lai skolēni no dažādām novada apdzīvotām vietām, varētu nokļūt uz skolām un atpakaļ uz mājām. Izvērtējot iepriekšējā mācību gadā pasažieru plūsmas, tika veikti grozījumi atsevišķu reisu izpildes laikos, lai skolēni no dažādiem apdzīvotiem punktiem laicīgi nokļūtu mācību iestādēs. Reģionālā sabiedriskā transporta pakalpojumus maršrutos nodrošina AS „Talsu autotransports”.

„Līdz ar jauno mācību gadu skolēni autobusos atkal var izmantot pašvaldības piešķirtos bezmaksas braucienus abos virzienos (turp-atpakaļ) dienā. Transporta izdevumi tiek segti Talsu novada izglītības iestāžu skolēniem, tostarp deklarētajiem profesionālās ievirzes (mākslas skolas, mūzikas skolas, sporta skolas) audzēkņiem nokļūšanai no mājām uz izglītības iestādi un mājup. Šāds atbalsts skolēniem sabiedriskajā transportā tiek nodrošināts visa mācību gada garumā,” stāsta Talsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

Ja attiecīgajā maršrutā un laikā pārvadājums netiek veikts ar pašvaldības transportu un izglītojamajam ir iespēja izmantot sabiedrisko transportu, pašvaldība izglītojamajam izsniedz braukšanas kartes un izdevumus, kas radušies tās izmantojot, pārvadājuma pakalpojuma sniedzējam sedz pašvaldība. Tāpat braukšanas izdevumus apmaksā pašvaldība, ja savlaicīgi, līdz nākamā mēneša 15. datumam, attiecīgās izglītības iestādes vadītājam tiek iesniegtas biļetes, kas apliecina braukšanu atbilstošos datumos.

„Šajā mācību gadā daļu no skolēnu maršrutiem ir pārņēmis AS „Talsu autotransports”, iekļaujot attiecīgos maršrutus ikdienas sabiedriskā transporta grafikā. Ir paveikts liels darbs, lai panāktu līdzšinējo risinājumu ar sabiedriskā transporta maršrutu pielāgošanu skolēnu vajadzībām. Pašvaldība pakāpeniski izvērtē savus skolēnu maršrutus un, kur iespējams, nodod šī pakalpojuma sniegšanu privātā uzņēmēja rokās. Nevarētu teikt, ka pašvaldībai organizēt pārvadājumus būtu izdevīgi. Šāda lēmuma pieņemšanas prakse uzskatāma par absolūti normālu, lai nodrošinātu saimnieciski pamatotu pārvaldību šajā jomā. Liela daļa pašvaldības skolēnu autobusi jau vairs nav ekspluatējami un jaunu autobusu iegāde šobrīd nav plānota. Ņemot vērā, ka maršruti dublējas daudzās vietās, tad tā nav efektīva līdzekļu izlietošana, tāpēc racionāli ir šos maršrutus, kur tas ir iespējams, apvienot un integrēt skolēnu pārvadājumus sabiedriskā transporta maršrutos,” skaidro Talsu novada pašvaldības Transporta daļas vadītājs Hardijs Frīdenbergs.