Kolka Vide
Jauns jūras ērglis Slīteres Nacionālajā parkā. Foto: Vilnis Skuja.
Jauns jūras ērglis Slīteres Nacionālajā parkā. Foto: Vilnis Skuja

Neatturami tuvojas pavasaris, un daudzi dabas pārgājienus mīloši cilvēki plāno savus pavasara ekskursiju maršrutus. Tāpat arī ragu meklētāji auj kājas un drīz dosies svaigi nomestu briežu ragu meklējumos. Jebkura dabas aktivitāte ir aizraujoša un ļauj katram pašam savām acīm iepazīt Latvijas dabas daudzveidību. Tomēr pavasaris ir jūtīgs laika periods daudzu meža iemītnieku dzīvē, kad norit ligzdu veidošana vai atjaunošana, olu dēšana, mazuļu audzināšana. Tas ir laika brīdis, kad vienkārša cilvēka klātbūtne atsevišķās vietās mežā var negribot nodarīt ļaunu retiem un aizsargājamiem putniem.

Slīteres Nacionālā parka Bažu purvā šobrīd ir stājies spēkā sezonāls apmeklējuma ierobežojums (2. februāris - 31. jūlijs). Bažu purvā ligzdo lielie ērgļi, kas jau februārī sāk regulāri apmeklēt un pieskatīt savas ligzdas. Bažu purva teritorija ir norobežota ar Dabas aizsardzības pārvaldes informatīvajām zīmēm. Lūgums tās ievērot! Vasaras otrajā pusē purvs atkal būs piejams. Bet tikmēr Slīteres Nacionālais parks piedāvā plašu alternatīvu pārgājienu vietu klāstu - gan mūsu dabas takās, gan ārpus tām. Un, protams, viena no labākajām putnu vērošanas vietām pavasarī Slīteres Nacionālajā parkā un Latvijā kopumā ir Kolkasrags.

Ja esi vērīgs dabas vērotājs, dodies mežā pavasarī un vasaras sākumā un atrodi lielu putnu ligzdu (>50 cm diametrā), nevajadzētu lieki uzkavēties tās tuvumā. Jūras ērglis un vistu vanags jau tagad uzmana savas ligzdas, vēlāk Latvijā atgriezīsies citi lielo ligzdu iemītnieki, piemēram, mazais ērglis, zivjērglis un melnais stārķis. Putnu dzīves norisēm lielajās ligzdās var ērti sekot līdzi Latvijas Dabas fonda nodrošinātajās tiešraidēs portālā www.dabasdati.lv.

Informatīvā zīme par sezonālu ierobežojumu Bažu purva apmeklēšanai. Foto: Kristaps Vilks.