Lībagi

VAS Latvijas Loto organizētās interaktīvās momentloterijas Sporto visi galvenais laimests 19. jūnijā izkrita Īvandes pagastā, tāpēc saskaņā ar loterijas noteikumiem pie finansējuma 5000 eiro tikusi arī laimestam ģeogrāfiski tuvākā vispārizglītojošā skola, kas ir Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) projekta Sporto visa klase dalībniece. Šoreiz tā ir Lībagu sākumskola, kļūstot jau par 36. skolu, kas projekta ietvaros 2021./2022. mācību gadā tiek pie finansējuma sporta dzīves uzlabošanai.

Interaktīvā izloze Sporto visi ir daļa no VAS Latvijas Loto un LOK kopīgi īstenotās aktīva dzīvesveida atbalsta iniciatīvas Kustība, kas vieno. Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt veselīgu dzīvesveidu un sportiskās aktivitātes visās vecuma grupās, vienlaikus ar loterijas palīdzību piesaistot līdzekļus atbalstam jauniešu sportam. Finansējumu iniciatīvai nodrošina ieņēmumi no divām nacionālā līmeņa sabiedriskā labuma mērķa loterijām – Sporto visi un Sporta loterija.

Gan Eiropā, gan visā pasaulē tā ir ierasta prakse, ka daļa no valsts loterijas piesaistītajiem līdzekļiem tiek izmaksāta laimestos, bet daļa nonāk valsts budžetā un tiek novirzīta sabiedriski nozīmīgu mērķu īstenošanai.

Šajā mācību gadā projektā Sporto visa klase pieteikušās 106 skolas, un sākot jau kopš 2021. gada oktobra, ik nedēļu tiek izlozēta viena no skolām, kas saņem 5000 eiro sporta dzīves pilnveidei. Sporto visa klase dalībnieki ir izglītības iestāžu 2., 3., 4., 5. un 6. klašu skolēni. Kopējais pieejamais finansējums, ko valsts ar nacionālās loterijas atbalstu projekta ietvaros novirzīs sportošanas veicināšanai Sporto visa klase skolās ir 375 000 eiro. Tā viena gada jeb 52 nedēļu laikā skolām kopā tiks novirzīti 260 000 eiro, savukārt 115 000 eiro tiks novirzīti sacensību un īpašu nometņu organizēšanai.

Iegūto finansējumu skolas var izmantot pēc saviem ieskatiem – tā var būt sporta pasākumu organizēšana, inventāra iegāde, infrastruktūras attīstīšana vai pedagogu motivēšanas pasākumi, vai kādas citas ar sportu un kustīgu dzīvesveidu saistītas aktivitātes.

Lībagu sākumskolas direktora pienākumu izpildītāja Evija Krūkle stāsta, ka tā ir izlozes pārsteidzošākā daļa – laimestu iegūst ne tikai izlozētās biļetes īpašnieks, bet arī skola, kas ģeogrāfiski atrodas vistuvāk laimētājam un ir LOK projekta Sporto visa klase dalībniece. „Naudas laimestu plānojam sadalīt vairākiem mērķiem. Viens no tiem varētu būt sporta inventāra iegāde gan skolēniem, gan pirmskolēniem. Jauns ekipējums – florbola nūjas, bumbiņas, vārti un cits inventārs, bērniem noteikti radīs pavisam citu motivāciju, interesi sportot un sniegs iespēju pilnvērtīgi baudīt sporta aktivitātes,” stāsta E. Krūkle.

Savukārt sporta skolotājs Edgars Priede uzsver, ka ar iegūto naudu plānots iegādāties sporta kreklus un jakas ar skolas simboliku, kas īpaši noderētu ikgadējās rudens sezonas skriešanas sacensībās. Tāpat, iespējams, daļa naudas līdzekļu tiks izlietoti sporta dienas sacensību organizēšanai, lai vērstu skolēnu un iedzīvotāju uzmanību uz aktīvu un veselīgu dzīvesveidu.

Renāte Freiberga