Drošība

Iestājoties pavasarim, Talsu novada pašvaldība aicina iedzīvotājus sakopt sev piederošās teritorijas bez kūlas dedzināšanas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika liecina, ka aizvadītajā gadā Talsu novadā reģistrēti 44 kūlas ugunsgrēki 7,9 hektāru platībā, savukārt 2021. gadā reģistrēti 35 kūlas ugunsgrēki un to kopējā degšanas platība bija 3,2 hektāri. Kopumā 2022. gadā Latvijā kūlas ugunsgrēkos gāja bojā un cieta divi cilvēki, kā arī nodega 47 ēkas.

Iestājoties siltākam laikam, arī Talsu novada iedzīvotāji uzsāk sev piederošo īpašumu sakopšanu, tādēļ VUGD un Talsu novada pašvaldība atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un sodāma rīcība. Iedzīvotājiem nereti liekas, ka kūlas dedzināšana nav bīstama un tā ir viegli kontrolējama, tomēr tā tas nav.

Zemes segumam un pērnā gada zālei kļūstot arvien sausākai, jārēķinās, ka uguns izplatība paātrinās, kā arī strauji var palielināties teritorijas degšanas platība. Vēja un citu apstākļu ietekmē degšanas virziens var mainīties un pieaugt spēkā, tādējādi kūlas dedzināšanu kontrolēt nav iespējams. Tā tiek apdraudēta ne tikai cilvēka drošība un veselība, bet arī nodarīti milzīgi postījumi īpašumiem.

Kūlas dedzināšana samazina pļavu biotopu daudzveidību un iznīcina augus, mazina zemes auglību un veicina tās noplicināšanos. Ugunsgrēkos iet bojā kukaiņi, putnu ligzdas un dzīvnieki, kuri zem garās zāles atraduši patvērumu vai vēl ir pārāk mazi, lai no liesmām aizbēgtu.

Ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka, tajā skaitā, jāveic nepieciešamie pasākumi, lai teritorijā nenotiktu kūlas vai zāles degšana. Par šo pienākumu nepildīšanu, kā arī kūlas dedzināšanu var administratīvi sodīt.

Ja ir degusi kūla, VUGD informē arī Lauku atbalsta dienestu un zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums.

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks.

Linda Pavlovska-Dišlere