Mērsrags

Kas ir tiešie un netiešie norēķini?

Tiešie norēķini – norēķini ar dzīvokļu īpašniekiem daudzdzīvokļu mājās, kas ietver katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamās daļas par pakalpojumu aprēķināšanu, individuālo rēķinu sagatavošanu. Lai nodrošinātu tiešos norēķinus, kas ir visnotaļ sarežģīts pakalpojums, tā izmaksas nav iekļautas ūdenssaimniecības tarifā. Tiešo norēķinu gadījumā SIA „Mērsraga ūdens” veic aprēķinus par mājā kopējo patērēto pakalpojumu apmēru un veic aprēķinus par ūdens zudumiem un to sadali atbilstoši dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumam, katram dzīvokļu īpašniekam izrakstot individuālu rēķinu. Par tiešo norēķinu veikšanu SIA „Mērsraga ūdens” piemēro papildus maksu 1,80 (t.sk. PVN) par katru izrakstīto rēķinu.

Netiešie norēķini – SIA „Mērsraga ūdens” izraksta vienu rēķinu, kurš tiek piestādīts daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldniekam vai pilnvarotajai personai, kas veic samaksu SIA „Mērsraga ūdens” par visu daudzdzīvokļu mājai sniegto pakalpojumu. Pie šādas norēķinu kārtības papildus maksa netiek aprēķināta.

Kādi normatīvie akti nosaka to, ka iedzīvotājiem ir jāizlemj, kādā veidā tiek veikti aprēķini par saņemtajiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem daudzdzīvokļu mājās?

Izmaiņas norēķinu kārtībā nosaka 2013.gada 19.decembrī pieņemtie grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, kas noteica, ka līdz 2015. gada 31. janvārim bija jāveic dzīvokļu īpašnieku aptauja, lai izvēlētos tiešos vai netiešos norēķinus.

Kārtību, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem nosaka Ministru kabineta 2015.gada 15.septembra noteikumi Nr. 524 „Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”.

Uz ko attiecas maksa 1,80 EUR apmērā par tiešajiem norēķiniem?

Uz daudzdzīvokļu māju īpašniekiem, kuri izvēlējušies tiešos norēķinus un katram dzīvoklim tiek izrakstīts individuāls rēķins par saņemtajiem pakalpojumiem. Maksa neattiecas uz īpašumiem, kuriem tiek izrakstīts viens rēķins par visu nekustamajam īpašumam piegādāto ūdeni.

Kādā gadījumā daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki var nemaksāt 1,80 EUR par rēķinu izrakstīšanu?

Maksa par tiešajiem norēķiniem 1,80 EUR apmērā nav jāmaksā, ja dzīvokļu īpašnieki aptaujā lemj par netiešo norēķinu veidu, pilnvarojot personu vai māju pārvaldnieku veikt norēķinus ar SIA „Mērsraga ūdeni”. Tādā gadījumā SIA „Mērsraga ūdens” izrakstīs vienu rēķinu par visai mājai piegādāto ūdeni atbilstoši komercuzskaites mēraparāta rādījumiem par konkrēto mēnesi, pilnvarotā persona vai mājas pārvaldnieks iekasēs maksu no dzīvokļa īpašniekiem un veiks norēķinus ar SIA „Mērsraga ūdeni”.

Kas notiks, ja daudzdzīvokļu dzīvokļu īpašnieki neveiks balsojumu par pilnvarotās personas iecelšanu, tiešo vai netiešo maksājumu izvēli?

Atbilstoši Ministru kabineta 2016. gada 22. marta noteikumiem Nr. 174 „Noteikumi par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu” 10., 11., 12., 13. pantam SIA „Mērsraga ūdens” ir tiesīgs pārtraukt ūdens piegādi īpašumiem, ar kuriem nav noslēgts līgums atbilstoši normatīvo aktu prasībām līdz brīdim, kamēr daudzdzīvokļu dzīvokļu īpašnieku kopība izlemj šos jautājumus un pilnvarot vienu personu, kura slēdz līgumu visu dzīvokļu īpašnieku vārdā. SIA „Mērsraga ūdens” līdz 2022. gada 1. aprīlim plāno ar visām daudzdzīvokļu mājām noslēgt līgumu par ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Kādēļ katru mēnesi jānodod ūdens skaitītāja rādījumi?

Lai SIA „Mērsraga ūdens” precīzi aprēķinātu katra dzīvokļa ūdens patēriņu, samazinātu daudzdzīvokļu mājai piegādātā ūdens zudumus un varētu veikt precīzākus aprēķinus par katram dzīvoklim sedzamo ūdens zudumu apmēru, katru mēnesi no 25. līdz 28. datumam iedzīvotājiem ir jānodod skaitītāja rādījumi, nosūtot tos uz e-pastu raditaji@mersragaudens.lv, īsziņas vai whatsapp ziņas veidā uz mob. tālr. numuru +371 25778237.

Kādēļ daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem jāsedz ūdens zudumi?

Atbilstoši Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumi Nr. 524 „Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem” SIA „Mērsraga ūdens” aprēķinus par mājai piegādāto ūdeni veic, pamatojoties uz katras mājas komercuzskaites rādītāja rādījumiem. Atbilstoši šiem noteikumiem daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem ir jāsedz maksa par visu piegādāto ūdeni daudzdzīvokļu mājai.

Kādi normatīvie akti nosaka ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu daudzdzīvokļu mājās?

Iedzīvotājiem ir saistošs Dzīvokļa īpašuma likumsDzīvojamo māju pārvaldīšanas likumsŪdenssaimniecības pakalpojumu likumsMinistru kabineta 2016. gada 22. marta noteikumiem Nr. 174 „Noteikumi par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu” un Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumi Nr. 524 „Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”.

Kur vēl varu iepazīties ar nosacījumiem ūdenssaimniecības pakalpojumu saņemšanā?

Aicinām iepazīties ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas skaidrojumu.

Kas jādara daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem, kam nav noslēgts līgums par ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu konkrētai daudzdzīvokļu mājai?

Aicinām māju vecāko vai vienu pārstāvi sazināties ar SIA „Mērsraga ūdens” pa e-pastu info@mersragaudens.lv vai zvanot pa tālruni +371 25778237.