Es i savējais Kolka

SIA „Kolkasrags” ir viens no Talsu novada pašvaldības kapitāldaļu uzņēmumiem, kā mērķis, apvienojot pašvaldības un privātpersonas spēkus un līdzekļus, ir uzturēt, labiekārtot un attīstīt novada unikālo tūrisma objektu. Nenoliedzami, šīs vietas un kultūrvēsturisko bagātību entuziasts ir uzņēmuma valdes loceklis Jānis Dambītis.

Jānis Dambītis
Foto: Mareks Gaļinovskis/ FotoMan.lv

Jānis Dambītis ir rīdzinieks, tomēr savu dāsno mīlestību un uzticību Kolkai un lībiešu krastam ir apliecinājis kopš 2003. gada, vadot  SIA „Kolkasrags”.

„Kopš jaunības dienām manī ir vilkme uz jūrām. Varu droši teikt, ka  esmu puika ar jūru sirdī,” saka Jānis. „Tas manī tika pamanīts, novērtēts un šogad apritēs jau 20 gadi, kopš vadu šo uzņēmumu.  Tas ir mans hobijs un vaļasprieks. Man ļoti patīk, ka Kolkā  vienmēr vismaz vienā jūrā būs silti,’’ sirsnīgi smaidot, turpina Jānis.

Viņš atklāj, ka šo gadu laikā ir gana daudz laba padarīts, organizējot un piedaloties dažāda mēroga radošajos projektos, tādējādi popularizējot mūžam mainīgo un Latvijā vienīgo Kolkasragu, Līvu krasta kultūrvēsturi, kā arī vietējās tradīcijas. Daudzu gadu garumā izveidojies ciešs sadarbības modelis gan ar vietējās kopienas ļaudīm, gan uzņēmējiem, gan valsts un pašvaldības institūcijām, kā arī  nevalstiskām organizācijām.

Kopš 2003. gada SIA „Kolkasrags” ir veicis apmeklētāju plūsmas uzskaiti un pēdējos gados tā ir gana iespaidīga: 2020. gadā – 69 200 apmeklējumi, 2021. gadā – 65 000, savukārt 2022. gadā apmeklētāju vidējais skaits bijis 64 500. Jānis piebilst, ka, pieaugot apmeklētāju skaitam, kopīgiem spēkiem un ciešā sadarbībā ar pašvaldību un citām iesaistītajām pusēm pakāpeniski jāveido un jārada tūrismam atbilstoša un kvalitatīva infrastruktūra ilgtermiņā.

Vaicāts par SIA „Kolkasrags” plāniem tuvākā un tālākā nākotnē, Jānis atbild: „Veicamie un plānotie darbi  ir kā mājās – nepārtraukts process. Protams, domājam gan par attīstību kopumā, gan par infrastruktūras uzlabošanu un atjaunošanu. Lai paliek intriga, detalizētāk neatklāšu. Mūsu galvenais mērķis ir piesaistīt aizvien plašāku apmeklētāju loku. Ir bezgala liels gandarījums un prieks par mūsu klientiem, kuri dažādu motīvu vadīti, piemēram, vasaras kafejnīcā „Divjūriņas’’ nobaudītās garšīgās zupas dēļ, atkal un atkal atgriežas Kolkasragā.”

Izmantojot iespēju, Jānis no sirds pateicas visiem, kuri gadu gadiem nesavtīgi ir atbalstījuši Kolkasragu, tādējādi veicinot tā attīstību un pilnveidi.

Jānis ir mīlēts un cienīts arī vietējo Kolkas pagasta ļaužu vidū. Viņu raksturo, kā labsirdīgu, pozitīvu un vienmēr smaidīgu cilvēku, uz kuru var ne tikai paļauties, bet arī saņemt  palīdzību un gudru padomu.

„Dzīvē esmu optimists, bet, kā tad savādāk dzīvot? Laikam strauji lidojot, un vēl jo vairāk , kamēr ir spars un enerģija, dzīvē ir daudz kas jāpaspēj izdarīt, lai vecumdienās ir ko skaisti atcerēties. Jūras plašums un apkārtējās dabas skaistums dod man mieru un enerģiju: tas ir pozitīvs, emocionāls enkurs, un Kurzemē daudzās vietās esmu to izmetis,’’ dzīvespriecīgi stāsta Jānis.

Šobrīd ir piepildījies kāds nozīmīgs Jāņa sapnis, kura sākums meklējams pirms vairākiem gadiem, kad viņš kā šoferis veda Kolkas pagasta jaukto kori uz Dziesmu un Deju svētkiem. „Aizvedām kolceniekus uz Mežaparka estrādi, kur notika kopkora mēģinājums. Gandrīz neviena cilvēka, bet es sēžu pirmajā rindā un ar vārdos neizsakāmu  baudījumu un emocionālu pacēlumu vēroju un klausījos visu šo procesu,’’ sajūsmināts stāsta Jānis.

Viņa sapnis ir piepildījies, jo šīs vasaras grandiozākos svētkus – Dziesmu un Deju svētkus – pavisam jaunā Jelgavas latviešu biedrības kora „Apkārt Latvijai” dziedātāju sastāvā, ko apvienojis projekts „Apkārt Latvijai”, svin arī Jānis.