Sociālā aizsardzība

26. aprīlī Talsu novadu oficiālajā darba vizītē apmeklēja labklājības ministrs Uldis Augulis. Tās laikā U. Augulis uzklausīja Sociālā dienesta un Bāriņtiesas aktualitātes, apmeklēja ģimeņu un bērnu attīstības centru (ĢBAC) „Brīnumiņš”’ un dienas aprūpes centru pieaugušajiem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem „Iespēju namiņš”, kā arī paviesojās par 2. labāko darba devēju Kurzemē atzītajā uzņēmumā SIA „Brabantia Latvia”. Vizītes noslēgumā ministrs apmeklēja Valsts sociālās aprūpes centra „Kurzeme” filiāli „Veģi”.

Tikšanās laikā ar Talsu novada pašvaldības domes vadību piedalījās Sociālā dienesta un Bāriņtiesas pārstāvji, kuri ieskicēja pašreizējo darbu, sniegtos pakalpojumus, kā arī pievērsās aktuālajiem problēmjautājumiem.

Gan Sociālā dienesta vadītāja pienākumu izpildītāja Ilze Kārklevalka, gan Bāriņtiesas priekšsēdētāja Inta Zaķe uzsvēra lielo darba apjomu un salīdzinoši nelielo darbinieku atalgojumu. Pēc Talsu novada pašvaldības domes lēmuma pāriet uz četru dienu darba laiku, tas Sociālā dienesta speciālistiem un Bāriņtiesas palīgiem un sekretārei ir sarucis vēl vairāk, tādējādi apdraudot pilnvērtīgu funkciju izpildi.

Sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Tatjana Kuzmuka pastāstīja, ka pieaudzis pieprasījums pēc mājokļu un veselības pabalsta, kas saistīts ar Ukrainas civiliedzīvotāju pārcelšanos uz Talsu novadu, savukārt samazinās GMI izmaksu apjoms, jo liels darbs tiek ieguldīts, strādājot ar katru klientu individuāli. Aizvien palielinās izmaksas, lai nodrošinātu ilgstošo sociālo aprūpi pieaugušajiem: šo cilvēku skaits, kuriem ir zemi ienākumi, pieaug.

Savukārt Bāriņtiesas priekšsēdētāja I. Zaķe uzsvēra, ka ik gadu pieaug gan tiesas sēžu, gan kopējo lietu skaits. Patlaban aktīvas ir vairāk nekā 500 lietas. Viens no būtiskākajiem problēmjautājumiem ir dienesta redzeslokā nonākušo pusaudžu tālākais liktenis. Talsu novadā ir 25 audžuģimenes un divas specializētās ģimenes, kas var uzņemt bērnus ar funkcionāliem traucējumiem, tomēr tas nespēj nodrošināt bērnu no 12 līdz 17 gadu vecumam, kuri izņemti no ģimenēm, vajadzības. Tā kā lielākoties šiem bērniem ir dažāda rakstura problēmas, audžuģimenes viņus nav gatavas uzņemt ģimenēs.

U. Augulis uzsvēra, ka pašvaldībām jāmaina domāšanas veids: finansējums, kas tiek ieguldīts sociālajos pakalpojumos, nav izdevumi, bet gan ieguldījums cilvēkos. Viņš izteica gandarījumu par īstenoto deinstitucionalizācijas projektu kā laikā Talsos tapis dienas aprūpes centrs pieaugušajiem.

Ministrs pasniedza Labklājības ministrijas Atzinības rakstu Intai Zaķei par ilggadēju un pašaizliedzīgu amata pienākumu pildīšanu, godprātīgu un profesionālu darbu bāriņtiesā, un arī Talsu novada Sociālā dienesta kolektīvam.

ĢBAC „Brīnumiņš” ministrs piedalījās īpašā notikumā: svinīgi atklāja nupat kā iestādē ierīkoto liftu, kas nodrošinās iespēju īpašajiem bērniņiem apmeklēt nodarbības arī ēkas 2. stāvā. Lifts ierīkoties, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu. Tāpat U. Augulis tika iepazīstināts ar centrā sniegtajiem pakalpojumiem un bija pozitīvi pārsteigts par šeit pieejamo plašo un mūsdienīgo pakalpojumu klāstu. Centra valdes locekle Agnese Kviese uzsvēra, ka liels atbalsts ir Talsu novada pašvaldības nostāja, kas apmaksā noteiktu skaitu nodarbību, kas bērniem ir nepieciešamas.

Arī centra valdes loceklei Agnesei Kviesei tika pasniegts Labklājības ministrijas Atzinības raksts par ilgu, apzinīgu un priekšzīmīgu darbu veselības aprūpē, par izcilu darba pienākumu veikšanu un aktīvu iesaistīšanos iedzīvotāju veselības saglabāšanā.

Apmeklējot dienas aprūpes centru pieaugušajiem „Iespēju namiņš” ministram bija iespēja ielūkoties tā ikdienā. Ja sākotnēji centru apmeklēja seši cilvēki, tad tagad klientu loks pieaudzis līdz 22, bet dienā vidēji ir 15 klienti. Šī ir vienīgā šāda veida iestāde Talsos, kas ļauj ne tikai interesanti pavadīt laiku cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgās attīstības traucējumiem, bet arī tādējādi atslogo šo cilvēku tuvinieku ikdienu. A. Kviese uzsvēra, ka šī cilvēku kategorija ir īpaši atbalstāma, citādi viņu ikdiena paiet četrās sienās.

SIA „Brabantia Latvia” ir atzīts par 2. labāko darba devēju Kurzemē, un šis tituls nav piešķirts tāpat vien, tas ir godam nopelnīts, jo viens no uzņēmuma pamatprincipiem ir darbinieku labbūtība. Tā kā ikdienas darbs ir ļoti rutinizēts, tad uzņēmums ikdienā domā par dažādiem veidiem, kā ikdienu padarīt patīkamāku. Uzņēmums darbiniekus iesaista dažādu uzlabojumu ieteikšanā un ieviešanā, par to pēc tam aktīvākos arī īpaši atalgojot, tāpat darbiniekiem ziemas sezonā tiek nodrošināti bezmaksas augļi, bet vasarā: divas porcijas saldējuma nedēļā. Uzņēmuma direktors Sandis Babris atklāja, ka kopā tiek svinēti svētki, šogad sākts sarunu cikls ar speciālistiem par dažādām tēmām, lai mudinātu darbiniekus attīstīt savas kompetences. Uzņēmuma vadība sarunā ar ministru uzsvēra, ka uzņēmuma attīstību kavē lēnā finanšu institūcijas „Altum” reaģēšanas spēja, bet ikdienā izaicinājums ir darbinieku slimošana. Lai mazinātu šo negatīvo aspektu, SIA „Brabantia Latvia” darbinieki tiek apmācīti ražotnē veikt dažādus darbus, lai tā atvieglotu aizvietošanu un, ja kāds ražošanas process tiek automatizēts, attiecīgo darbinieku varētu integrēt pārējā ražotnes darbā.