Sabiedrības līdzdalība

Aizvadītajā gadā Valsts asinsdonoru centru (VADC) sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību aicināja ikvienu cilvēku būt īpaši aktīviem un atsaucīgiem, piedaloties nu jau tradicionālajās donoru dienās. Talsu novadā 2021. gadā organizēti četri donoru dienu izbraukumi: tajā asinis ziedotas 410 reižu.

Asins ziedošana svarīga ir bijusi vienmēr, neatkarīgi no apkārtējiem apstākļiem. Pēdējo divu gadu laikā Covid-19 vīrusa izplatība un ieviestie drošības pasākumi ir radījuši jaunus izaicinājumus arī asinsdonoru kustībai. Sarežģītajos pandēmijas apstākļos tāpat notiek smagas saslimšanas, nelaimes gadījumi un citas dzīvībai bīstamas situācijas, kad vitāli nepieciešama asins un asins komponentu pārliešana. Donoru ziedotās asinis palīdzējušas uzturēt krājumu, kas nepieciešams cilvēka dzīvības glābšanai.

„Asins krājums tiek atjaunots pēc Latvijas slimnīcu pieprasījuma. Ja notiek kāds traģisks negadījums, mēdz būt, ka asins rezerves strauji izsīkst. Kad lūdzam sabiedrības palīdzību, donori vienmēr atsaucas un esam ļoti pateicīgi, ka kopīgiem spēkiem 2021. gadā mums ir izdevies nodrošināt slimnīcu pieprasījumu pēc asins komponentiem 100% apmērā,” informēja Valsts asins centra Sabiedrisko attiecību vadītāja Ginta Bormane.

2021. gadā VADC uz Talsu novadu devās četros izbraukumos. Asinis ziedot ieradās 463 potenciālie donori, no tiem tās nodeva – 410. Aizvadītajā gadā asinis saziedotas par 16% vairāk nekā 2020. gadā, kur potenciālo donoru skaits bija 425, bet asinis ziedojuši – 354.

Diemžēl ne visi cilvēki, kuri to vēlētos, var kļūt par asinsdonoriem. Nereti potenciālie donori pēc veiktās veselības pārbaudes saņem atteikumu. Ginta Bormane skaidroja, ka biežākie atteikumi iemesli saistīti ar samazinātu hemoglobīna līmeni asinīs, kā arī ar izbraukumiem uz endēmiski nedrošām valstīm. Atgriežoties no šādas valsts, pastāv konkrēts dienu noilgums ziedot asinis.

Pozitīvi vērtējams, ka Covid-19 nav būtiski ietekmējis un apturējis donoru kustību Talsu novadā. 2020. gadā šai kustībai pievienojās 28, savukārt 2021. gadā – jau 44 jaunie donori.

„Talsos donori ir ļoti atsaucīgi, un mums vienmēr ir prieks pie jums viesoties. Aktīvie donori, acīmredzami, mudina arī jaunos pievienoties donoru kustībai un atbalstīt Latvijas ārstus cīņā par smagi slimu pacientu dzīvībām,” atzinīgus vārdus par ziedotājiem teica Ginta Bormane.

Arī šogad Talsu pilsētā notiks donoru dienas. Patlaban tās plānotas 16. martā, 21. jūnijā, 6. septembrī un 6. decembrī. To norises vieta paredzēta Talsu Tautas nama lielajā zālē. Talsu novada pašvaldība informēs par donoru dienu precīzu norises laiku un vietu.

Linda Pavlovska-Dišlere