Tūrisms Talsi

26. aprīlī Talsu Tautas namā vienkopus pulcējās tūrisma uzņēmēji, mājražotāji, amatnieki un citi tūrisma nozares pārstāvji uz Kurzemes tūrisma konferenci „Bez rāmjiem”. Tajā bija iespēja uzzināt par jaunākajām tūrisma aktualitātēm, pārrunāt tūrisma nozarē sastopamos sarežģījumus un izaicinājumus un kopīgi rast idejas to risinājumiem, vienlaikus pievēršoties sadarbības stiprināšanas jautājumam, kas tūrisma nozarē ir īpaši svarīgi, lai tūristus informētu par dažādību tūrisma pakalpojumu jomā visā Kurzemē. Pasākumu organizēja Talsu Tūrisma informācijas centrs, VisitKurzeme un LIAA Tūrisma departaments.

Konferences sākumā, uzrunājot ap 120 klātesošos dalībniekus, Talsu novada domes priekšsēdētāja teica: „Vispirms gribu jums visiem, jo īpaši, kuri mērojuši tālāku ceļa gabalu, pateikties, ka esat atraduši brīdi brīva laika, lai sapulcētos kopā. Daloties ar izjūtām, vēl arvien jāatzīst, ka ar latvisku skaudību raugos uz novadiem, kuriem ļoti labi sokas ar tūrismu. Nevar neatzīmēt, ka mums šajā lauciņā ir vēl ko darīt, tāpēc ne velti šī konference notiek Talsos. Tomēr esmu pilnīgi pārliecināta, - ja rīkosimies atbildīgi, plānveidīgi un efektīvi, mums arī būs vieglāk nonākt listes augšgalā. Tūrisma nozarei Talsu novadā ir pietiekami plašs izaugsmes potenciāls un, bez šaubām, mums ir arī ļoti profesionāli un zinoši tūrisma jomas speciālisti, tāpēc ceru, ka jau pēc diviem gadiem, kopsolī ar nozares profesionāļiem, Talsu novada tūrisms spēs būt tikpat krāsains kā Talsu bruncis. Mums ir mērķis, ambīcijas un darbinieki, un mūsu uzdevums, katram no mums, ir, daloties ar zināšanām un prasmēm, panākt, ka gala rezultāts var būt labs, parādot piemēru un labo praksi arī citiem.”

Ilze Indriksone, Latvijas Republikas ekonomikas ministre, ar konferences dalībniekiem pārrunāja tūrisma aktivitāšu veicināšanas un konkurētspējas celšanas iespējas.

„Šodien un pēdējos divus gadus, ja tūrisma nozare nebūtu spējusi izkāpt ārpus rāmjiem, tad daudz no tūrisma jomas nebūtu atlicis. Šis laiks ir parādījis, ka esam gana drosmīgi, radoši, elastīgi, gan arī ļoti pacietīgi, kas ir labi, bet reizēm arī ne tik labi. Paldies, ka esat šeit un gatavi jaunajai sezonai, gan strādāt un iedvesmoties vienam no otra, gan uzdrīkstēties paskatīties, kas ir aiz drošajiem rāmjiem.

Ir skaidrs, ka Latvija ir atvadījusies no Krievijas un Baltkrievijas ceļotājiem, kuri iepriekš tūrismā veidoja nozīmīgu daļu, bet viņu vietā Latvijai ir jāmēģina vairāk ieinteresēt atpūtniekus no citām valstīm. Šobrīd ciešā sadarbībā ar Satiksmes ministriju mēģinām panākt, lai nacionālā aviokompānija „airBaltic” vairāk domātu par mūsu tūrisma nozari, palīdzētu augt uzņēmumiem, sākot no perspektīvām mārketinga kampaņām līdz pat pasaules līmeņa atpazīstamībai eksporta tirgos, un vairotu pievilcību Latvijai kā lieliskam tūrisma galamērķim.

Mūsu ekonomikas izaugsmes pamatā ir tūrisma eksports un tā ir nozare, kas lielā mērā ietekmē valsts ekonomikas izaugsmi un nodarbinātību un kas veido lielu daļu no Latvijas iekšzemes kopprodukta. Lai virzītos uz priekšu, tūrisma nozarē ir jāveic jauninājumi, jāuzlabo piedāvājuma kvalitāte visos tā veidos, jāmēģina atrast iespējas pieprasījuma sezonas rakstura novēršanai, jāsniedz daudzveidīgāks tūrisma piedāvājums un visbeidzot,  tūrisma nozari nevaram skatīt atrauti no citām saistītajām nozarēm, jo dažādu sektoru savstarpēja mijiedarbība ir ļoti būtiska,” sacīja ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

Līdztekus par aktualitātēm tūrisma veicināšanā un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu tūrisma uzņēmējiem un organizācijām pastāstīja LIAA Tūrisma departamenta direktores vietniece Linda Ziediņa-Ērgle, par Kurzemes tūrisma klasteri – jaunām iespējām uzņēmējiem izstāstīja Sintija Pusaudze, Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja valdes locekle, savukārt Kurzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Artis Gustovskis dalījās pieredzē attiecībā uz inovācijām un globālajām digitalizācijas tendencēm tūrismā, uzsverot digitālās transformācijas tūrismā nozīmīgumu.

Dienas kārtības turpinājumā vairāki novada tūrisma uzņēmēji dalījās ar saviem ikdienas pieredzes stāstiem, proti, biedrības „Usmas krasts” pārstāve Kristena Beāte Maldone aicināja prast sadarboties arī aiz administratīvajām robežām, izdzīvošanas instruktors Marats Eglītis dalījās ar savu izdzīvošanas pieredzi ekstrēmos apstākļos, bet iedvesmu jaunām un trakām idejām tūrismā atklāja Gundega Skudriņa, radošās apvienības Skudras metropole” vadītāja.

Konferences noslēgumā dalībniekiem bija iespēja iesaistīties Roadgames piedzīvojumu orientēšanās spēlē „Pakalnus skaitot”.

Paldies uzņēmējiem un tūrisma nozarē strādājošajiem par tikšanos un dalību pasākumā, pārējiem iesaistītajiem, kuri līdzdarbojās konferences organizēšanā, kā arī Andrim Kalnozolam par atraktīvu un humoristisku konferences vadīšanu!