Novadā
17. marts – Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena
Jau otro gadu, pēc Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīvas, mēs atzīmējam Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu, to sasaistot ar Latvijas Centrālās padomes Memoranda parakstīšanas datumu. Aicinām atcerēties nacionālās pretošanās kustību un tās dalībniekus, cilvēkus, kuri spītējot Padomju Sociālistisko Republiku Savienības okupācijas valgiem nosargāja mūsu tautu un mūsu valsti! Latvijas Centrālās padomes Memorands ir vēsturisks dokuments, kuru vācu okupācijas apstākļos 1944. gadā parakstīja gandrīz 200 Latvijas politisko darbinieku un inteliģences pārstāvju, izsakot prasību atjaunot Latvijas neatkarību, pamatojoties uz 1922. gada Satversmi. Šo Memorandu parakstīja 188 redzamākie latviešu politiskie, sabiedriskie, zinātnes un kultūras darbinieki, inteliģences pārstāvji.

Attēlā Latvijas armijas karavīra, Latviešu leģiona kapteiņa Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs Vandzenes mežā, Talsu novadā. P. Čevera grupa bunkuru pabeidza 1949. gada oktobra beigās. Tajā bija plānots pārlaist 1949.–50. gada ziemu. 1950. gada 3. februārī bunkuram uzbruka vairāk nekā 300 karavīru liela čekas karaspēka vienība. Bunkurā tobrīd atradās 19 cilvēki – 17 vīrieši un divas sievietes. Šajā nevienlīdzīgajā kaujā krita seši partizāni, bet pārējiem, ar kauju tiekot cauri divām čekistu aplenkuma ķēdēm, izdevās izlauzties. Pēc čekas karaspēka uzbrukuma bunkurs tika saspridzināts, un pirms tā atjaunošanas no būves bija palikusi tikai ar ūdeni pielijusi bedre.